Kolik z devíti zdravotních pojišťoven skončí?

30. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Likvidace několika zdravotních pojišťoven. I toho se můžeme dočkat, když ve volbách zvítězí ČSSD. "My si myslíme, že devět je hodně," tvrdí premiér Jiří Paroubek. Již dříve naznačoval, že by stačila jediná. Místo pojišťoven by také pojistné mohl vybírat stát...


„Tyto kroky nás povedou zpátky do socialismu,“ nesouhlasí mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Nelíbí se mu, že mají rozhodovat úředníci z jednoho místa.

„Pacient tak přijde o svůj vliv na zdravotní služby,“tvrdí Gajdáček. Jenže pozor: v současném systému si pacient nic moc hlídat nemůže.

„Pojišťovny vůbec nezastupují pacienty jako své klienty. Jen proplácejí peníze a vůbec o nic se nestarají,“ upozorňuje na realitu poslanec Josef Janeček (KDUČSL).

Malou ochotu sloužit klientům vidí v pojišťovnách i ministr zdravotnictví David Rath. Navíc tam postrádá kontrolu. „Prakticky nemají revizní systém, ten je rozvrácený,“ říká Rath.

ODS ale konkurenci více pojišťoven rušit nechce. Navrhuje zřídit regulační úřad, který by jim hlídal finanční zdraví.

Vysočina

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bohumír Šimek

Ani ODS ani ČSSD u nás neumožnily vznik zdravotních pojišťoven v plném slova smyslu, tedy pojišťoven na nemoc a zdraví. Stále máme jen redistributory naší zdravotní daně. V socialistickém systému, který zde máme skutečně stačí jediný redistributor. Ale všichni dobře víme, že restrikcí zdravotních pojišťoven nedosáhneme žádného ušetření, protože všechny peníze zdravotní daně by se soustředily v jediných rukou, bez plodné konkurence, s vyloučením lékařů i pacientů ze systému a se svobodným uvolněním všech natažených tunelů naší zdravotní daně. Socialistické zdravotnictví je luxus, ve kterém mizí miliony korun, které do zdravotnictví vůbec nedoputují., a zdravotní péče je zbytečně příliš promrháno a přitom potřebným pacientům se dostane péče méně a lékařům méně peněz. Socialistické zdravotnictví je příliš drahá cesta, pane premiére, na kterou nemáme! Je to cesta snižování kvantity i kvality zdravotní péče!

Pokud obnovíme přirozené vztahy mezi jednotlivými subjekty ve zdravotnictví, čehož se téměř všichni politici bojí, uživí se zde mnohem více skutečných zdravotních pojišťoven za méně peněz, pacienti i lékaři se stanou aktivním článkem v systému, pacient i lékař si mnohem lépe ohlídají své peníze vkládané do systému než sebelepší nadřazený úředník, lékaři se dostanou do plodných konkurenčních vztahů a zdravotní pojišťovny taktéž. Mnohem méně peněz zmizí v tunelech. Jen se nebojme přirozených, svobodných a odpovědných vztahů! Výkonnější a levnější zdravotnictví neexistuje! Svobodné pojišťovny si samy musí řídit distribuci peněz na zdravotní péči, musí si vytvořit své originální programy pojištění na nemoc a zdraví, ve kterých si my pacienti budeme vybírat. Současné unisono je nepřirozené a vysoce ztrátové.

Stát musí zajistit jen rámcové definice subjektů zdravotnického systému a zajistit vymahatelnost práva a kontrolu zdravotních pojišťoven s včasným odhalením rizika jejich zadlužování. Stát nemůže dosýpat do pojišťoven, jako to dělá dnes! Stát jen musí platit přiměřené finance za sociálně slabé a sociálními poukazy či dávkami zajistit ekonomicky slabým jedincům dostupnost i potenciální bezplatnost ošetření v pokladenském systému financování ambulantních lékařů. Plánovaná spoluúčast pacientů našimi socialisty je jen další porcí do tunelů ve zdravotnictví a nic nepřinese ani pacientům, ani lékařům, nikomu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?