Jste koordinátorem vládního projektu Kulatý stůl o financování českého zdravotnictví, jehož cílem má být kultivovaná a nekonfliktní diskuse, která by měla přinášet konstruktivní řešení a vést ke konsensu. Proč akci svoláváte?
Finanční stabilita financování zdravotního systému je dlouhodobě ohrožena. Populace stárne, přicházejí moderní technologie, mění se struktura nemocí. Tyto problémy je potřeba řešit nikoliv jen krátkodobě v rámci jednoho volebního období a nikoliv rozhodnutím pouze jedné politické strany. Musí to být celospolečenské rozhodnutí, které bude mít podporu napříč parlamentními stranami. Aby návrhy, které z takové diskuse vzejdou, byly dlouhodobě udržitelné.
Podstatu dnešního zdravotnictví není třeba opouštět\\ Podobných komisí už bylo více a úspěšné nebyly |
Proč přichází tento projekt až teď? Někteří zástupci jmenovaní do odborné komise se ptají, zda nepřichází takový projekt trochu pozdě.
Za sebe mohu říci, že takováto otevřená platforma zde mohla být ne před rokem, ale už před více lety.
Také tu podobné komise zaměřené na podobné problémy byly a nepřinesly žádné konkrétní výsledky. V čem se má tato komise odlišovat od těch předchozích?
V prvé řadě by tu měl být zastoupeny odborní představitelé politických stran, ale zároveň je zcela otevřena všem, kteří se do tohoto projektu chtějí zapojit. Tyto dva faktory jsou podle mne velmi důležité a do značné míry inovativní. Ještě bych se vrátil k otázce, proč nebyl tento projekt nastartován před rokem. Ano, musím s vámi souhlasit, že kdyby byl nastartován před rokem, bylo by to určitě lepší.
Říkáte, že projekt je otevřený široké odborné veřejnosti, všem, kdo se budou chtít do projektu účastnit. Pokud se někdo ze zdravotníků - čtenářů Zdraví.Euro.cz bude chtít do projektu zapojit, co má udělat? Jak konkrétně bude moci ovlivnit navrhovaná řešení?
My nejprve požádáme o participaci zástupce jednotlivých odborných společností. Ale bude se moci zapojit do projektu každý tím, že navštíví webové stránky www.kulatystul.cz, kde jsou veškeré materiály a podkladové vstupy a výstupy z činnosti komise. Každý může přijít s vlastním viděním problému ve zdravotnictví.
Já nerozumím jedné věci. Proč zvete odborníky z různých stran a odborných společností k nějaké diskusi, když má ministr Julínek sám jasnou představu o tom, jak má reforma vypadat? Nebo tak jasnou koncepci ministr nemá a teprve se jí bude snažit tvořit?
Cílem tohoto projektu není vytvořit konkrétní návrh, který by byl předložen k projednání sněmovnou. Vláda už má přichystané konkrétní změny, nicméně podle mého názoru nebudou tyto změny ve střednědobém a dlouhodobém horizontu stačit na to, aby se zdravotnický systém pohyboval žádoucím směrem.
Je tedy reforma už hotová a pouze se dolaďují detaily nebo se naopak bude reforma tvořit na základě podkladů, které vám političtí zástupci a odborníci v průběhu projektu podají?
Tady je potřeba odlišit dvě věci. Vláda realizuje svůj program, předkládá reformní kroky. Do tohoto procesu komise žádným způsobem nezasahuje.
K čemu tedy má komise dospět, když už stejně nijak nezmění předkládané změny?
Jde o dlouhodobou věc. Všichni bychom se měli dohodnout na tom, že změny ve zdravotnictví je potřeba dělat dlouhodobě. Já souhlasím s vámi, že je to velmi obtížná situace, já na ni upozorňuji také, že je to velmi obtížné.
Do jaké míry tedy budou názory a návrhy levice brány vážně? Bude to pouze teoretická diskuse, kterou si všichni vyslechnou, nebo mohou něco konkrétního změnit?
Návrhy určitě nebudou chápány pouze v rovině filozofické, na druhou stranu není zcela zajištěno, že budou realizovány v tomto volebním období. Cílem je zanalyzovat situaci ze všech úhlů pohledů, od všech odborníků a v návaznosti na to umožnit všem, aby řekli, jak chtějí tyto definované problémy řešit. A já jsem přesvědčený o tom, že v momentě, kdy jakýkoliv účastník diskuse přijde s nějakým rozumným návrhem, který bude mít širší podporu, má šanci na to, že bude zrealizován. Potenciálně i v tomto volebním období, ale rozhodně v dalším volebním období.
V materiálech o projektu Kulatého stolu píšete, že výstupem má být závěrečná zpráva. Mě by zajímalo, jakou konkrétně bude mít tato zpráva váhu. Bude mít formu určitého doporučení, apelu nebo to bude závazný imperativ, podle kterého změny ve zdravotnictví skutečně nastanou?
Pochopitelně jde o dlouhodobý proces a my jsme na počátku tohoto procesu. Chápu určitou netrpělivost, co bude na konci tohoto procesu, ale nerad bych teď předjímal. Závěrečná zpráva by měla předložit návrhy způsobů, jak různé problémy ve zdravotnictví řešit, bude mít formu různých doporučení v návaznosti na mezinárodní srovnávání. Měla by tvořit základ toho, na co naši partneři, různé subjekty navážou. Aby mohli tyto návrhy použít v reálné politice a začlenit je do legislativy. Mohu ale říci, že výstupem práce této komise nebude legislativní návrh změn, který by byl předložen do sněmovny.
Uvádíte, že projekt má hledat konsensus pomocí nezaujatých srovnávacích podkladů. Kde budete hledat nezaujaté – tedy zřejmě apolitické - odborníky ve zdravotnictví?
Máte pravdu, že je u nás velmi složité najít někoho, kdo by byl neposkvrněný nějakým názorem. Každý, kdo se ve zdravotnictví delší dobu pohybuje, si už určitý názor vytvořil a nějaký názor zastává. Já jsem přesvědčen, že když se nebudou apriori ničit některé názory, tak dostanou prostor všichni.
Máte už tedy konkrétní jména těchto nezávislých odborníků nebo je teprve dáváte dohromady?
Já vám v současné době nejsem schopen říct jména konkrétních expertů, se kterými budeme spolupracovat. Na stránkách www.kulatystul.cz jsou však jména našeho expertního týmu koordinátorů. Tento tým bude dávat dohromady různé pohledy zdravotnických expertů.
Jak dlouho bude trvat projekt?
Projekt má harmonogram 14 měsíců.
Takže mezitím určitě dojde buď ke schválení nebo neschválení reformy?
Ano.
Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz