Komora zkoumá stížnost na mosteckou nemocnici

22. 2. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékařská komora se v pondělí začala zabývat stížností na mosteckou nemocnici. Ta loni v prosinci kvůli vyčerpaným finančním prostředkům pro rok 2004 odmítala ošetřit klienty zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, jejichž stav odklad snesl...


Jde o vážně nemocného pacienta, jehož odmítla ošetřit

Mezi odmítnutými pacienty byl však také onkologicky nemocný manžel Marie Topičové, který zemřel. Jeho příbuzní jsou přesvědčení, že neposkytnutí péče jeho smrt urychlilo.

„Potřeboval vyšetření pro motolskou nemocnici. Most ho odmítl, a to ho úplně položilo. Přestal s tou nemocí bojovat. Řekl si, že je starý a nepotřebný a vzdal se. Kdyby mu to vyšetření udělali, mohl tu s námi ještě pár měsíců být,“ zlomil se hlas vdově po zemřelém.

Trestní oznámení byla původně tři. Kromě Topičové si na lékaře stěžoval také Antonín Havlín, který marně žádal o vyšetření.

Policie případ odložila. Nenašla prý nic, co by se dalo považovat za trestný čin, a tak záležitost předala ČLK. Komora se bude zabývat jen případem onkologicky nemocného Topiče.

„V pondělí se to zaregistrovalo jako stížnost. Nyní se bude zjišťovat, na koho konkrétně směřuje, zda jde o jednotlivce, nebo o kolektiv. Pak se případ předá komoře v tom okrese, kde je lékař registrovaný. Pokud s jejím rozhodnutím nebude stěžovatel spokojený, vrátí se celá záležitost k nám,“ uvedl mluvčí České lékařské komory (ČLK) Pavel Kubíček.

Komora má několik možností, jak své členy potrestat. Nejmírnější je napomenutí, netvrdší vyloučení, které se rovná zákazu činnosti.

K tomu však ČLK podle Kubíčka přistupuje jen zřídka. V případě zemřelého Topiče nepředpokládá, že by komise odhalila něco, co by policii donutilo znovu případ otevřít.

„Není snadné prokázat souvislost mezi případným pochybením a smrtí pacienta,“ připustil.

Špitál odmítá

Marie Topičová s vývojem situace spokojená být nemůže. Pokud komora ukáže prstem na viníka, bude jím pravděpodobně lékař, jenž pacienta odmítl.

„To nechci. Myslím, že trest by si zasloužil ten člověk, který kvůli penězům nařídil, aby personál neošetřoval některé pacienty. To se neslučuje s lékařskou etikou. Navíc mě jako klienta pojišťovny nezajímá, jestli se s ní nemocnice nedohodne. Já si pojistné platím a chci za něj péči,“ dodala Topičová.

Nemocnice však svůj postup obhajuje a všechna obvinění odmítá. Pacienti byli podle vedení zdravotnického zařízení ošetřeni, když to nezbytně nutně potřebovali.

Podobný postoj k pacientům ZPMV zaujala loni také například chomutovská nemocnice.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?