Komunikace pro zdravotní sestry

18. 5. 2007 9:53
přidejte názor
Autor: Redakce
"Sestry by si měly uvědomit, že pacienti jsou v nemocnicích nebo i při ambulantním vyšetření ve znevýhodněném postavení. Přichází do prostředí, které neznají, není jim dobře, mají obavu z toho, co se s nimi bude dít, často nerozumí odborným výrazům, které jsou pro zdravotníky běžné," píše v příspěvku pro Zdraví.Euro.cz zdravotní sestra Marcela Šachová...


Autorka následujícího příspěvku získává za prezentaci materiálu v rámci celoživotního vzdělávání nelékařů další kreditní body. Pokud máte zájem zaslat svou upravenou prezentaci, najdete více informací ZDE.

V rámci celoživotního vzdělávání sester jsem se účastnila 2.5.2007 semináře „komunikace pro zdravotní sestry“, kterou pořádala vzdělávací agentura PULS v Ústavu sociálních služeb, Praha 4, Podolská 31. Tímto se s vámi chci podělit o získané informace i vlastní názor.

Komunikace je ovlivněna řadou faktorů a provází nás každodenně.

Zajímavý je procentuální podíl vnímání komunikace:

Verbální komunikace je vnímána 10%

Vokální komunikace je vnímána 40%

Neverbální komunikace je vnímána 50%

Komunikaci ovlivňuje: první dojem, mimika tváře, vokální zabarvení hlasu, způsob vyjadřování, pachy a vůně, vystupování-oční kontakt, pověst toho, s kým komunikujeme, postavení (nadřízený-podřízený), povaha i pohlaví.

Sestry by si měly uvědomit, že pacienti jsou v nemocnicích nebo i při ambulantním vyšetření ve znevýhodněném postavení. Přichází do prostředí, které neznají, není jim dobře, mají obavu z toho, co se s nimi bude dít, často nerozumí odborným výrazům, které jsou pro zdravotníky běžné a podobně. Všechno toto by si zdravotníci měli uvědomit a při komunikaci s nemocnými na to myslet.

Důležité je myslet na to, že každý člověk si zapamatuje ¼ z toho co slyší, ¼ z toho co vidí a ½ z toho co zažije.

Špatný zážitek ze zdravotnického zařízení vyvolává v pacientech obavu, nedůvěru. To vše působí hůře na jeho uzdravení.

Pacient potřebuje: pocit jistoty, klidu, usnadnění situace, dostatečné informace, pocit sebeúcty - nesmí mít pocit, že obtěžuje, potřeba servisu-péče, důvěru v personál.

Pacienty můžeme rozdělit na :

Mluvní - těm je třeba klást uzavřené otázky

Málomluvní - těm klademe otázky neuzavřené, alternativní

Agresivní - u těchto pacientů je třeba nechat částečně vyventilovat agresi

Zadržující informace - nechtějí si připustit závažnost stavu.

Úsměv na tváři nebolí a není ani drahý, tak proč se neusmívat. Z praxe sester vím, že to není vždy snadné, jsme přece také jen lidé s vlastními starostmi, únavou aj. Proto je velmi důležitá vhodná relaxace - sport, kultura, spánek, četba, mít nějakého koníčka a přátele.

Na pacienty hůře působí luxusně vybavená nemocnice s nepříjemným personálem, než když je prostředí horší, ale personál usměvavý a má zájem o nemocného. Toto vím i z vlastní zkušenosti.

Marcela Šachová, www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?