Podnětem podle Hovorky byly výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v České průmyslové zdravotní pojišťovně. Ta má společné kořeny se sítí zdravotnických zařízení Agel. Úřad poukazuje, že se pojišťovna s některými nemocnicemi dohodla na vyšších úhradách, než jaké ve vyhlášce stanoví ministr zdravotnictví.
„Tento postup, který platné právní předpisy připouštějí, umožňuje subjektivní a nerovný přístup zdravotních pojišťoven vůči poskytovatelům zdravotních služeb,“ uvádí NKÚ.
Hovorkův návrh neprošel na zdravotním výboru poslanců a odmítá jej i ministerstvo zdravotnictví. Náměstkyně pro legislativu Lenka Teska Arnoštová poznamenala, že by byl takový zásah do obchodních smluv v rozporu s evropským i českým právem.
Podle právníka z Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála by se měl návrh dál prosazovat, dohled nad smlouvami podle něj možný je, protože pojišťovny hospodaří s veřejnými financemi.
To, že se nemocnice mohou s pojišťovnami individuálně domluvit na jiném způsobu či výši úhrad za péči, je zakotveno v zákoně. Kdyby nebylo, musely by všechny dohody pojišťoven s nemocnicemi a lékaři o úhradách kopírovat úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.