Záležitostí by se měla v blízké budoucnosti zabývat vláda, řekl Vobořil novinářům při semináři s názvem Protidrogová politika a její financování ve Sněmovně.
„Stojíme trošku na prahu situace, kde by se tato politika mohla úplně rozpadnout,“ uvedl Vobořil. Velkou část služeb poskytují nestátní organizace, které jsou financovány vesměs z dotací. Systém financování Vobořil označil za skanzen. Vláda by měla i na základě zahraničních zkušeností dostat návrh efektivnějšího financování protidrogové politiky, dodal národní koordinátor.
Například Velká Británie zavedla místo údajně nahodilých dotací platby za výsledky. Německá strategie zase ukazuje, že od nelegálních drog není možné oddělovat alkohol, tabák a hazard.
Také podle poslance Pavla Béma jsou moderní integrované přístupy a nemá smysl dělit státní politiku na alkohol, tabák a další drogy. Bém poukazoval na to, že zatímco náklady na prevenci nebo léčbu závislosti dosahují řádově stamilionů korun ročně, společenské náklady spojené s užíváním drog činí desítky miliard korun.
Na program protidrogové politiky má mít Úřad vlády příští rok podle návrhu rozpočtu asi 80,9 milionu korun. Letos úřad rozdělil podle webových stránek asi 75,8 milionu, dalších deset milionů představovalo dofinancování projektů; loni bylo na dotace 84,7 milionu korun.