Jsou těhotné ženy rizikovějšími jedinci?
Pro těhotné ženy, ale i jejich rodinné příslušníky, je především důležité se důsledně informovat a situaci si zracionalizovat, což jim usnadní zachovat klid. Psychický stav nastávající matky je v tomto období jedním ze zásadních faktorů ovlivňující průběh těhotenství.
Jste těhotná?
V první řadě je dobré zmínit, že mezi velkým počtem nakažených lidí z celého světa tvoří jen pár desítek těhotné ženy, přičemž prozatím nebyl zaznamenán ani jeden případ úmrtí dítěte před ani po narození, stejně tak nedošlo k žádnému úmrtí matky. Dále je důležité uvést, že těhotné ženy, pokud netrpí jiným onemocněním a nemají oslabenou imunitu, nejsou vůči viru náchylnější než jiní zdraví lidé.
Jak se proti koronaviru chránit
V současné situaci, kdy je vyhlášena karanténa, se doporučuje vycházet z domova jen v nejnutnějších případech, což by zejména těhotné ženy měly dodržovat. Pokud se budete cítit psychicky hůře a budete potřebovat na vzduch, malá procházka by vám určitě neměla uškodit, budete-li dodržovat dostatečný odstup od lidí a určitě se chránit respirátorem, případně rouškou. Dále se nedoporučuje zbytečný kontakt s rodinou, gravidní žena by se naopak měla vyhýbat veřejné dopravě a obchodům.
Také je zásadní dbát na zvýšenou hygienu, což v praxi znamená důkladné mytí rukou, a to po dobu alespoň 20 až 30 vteřin, užívání dezinfekce na bázi alkoholu - nejen na ruce, ale také na předměty, které běžně používáte, například mobilní telefon. Pro těhotné ženy je důležité i za běžných okolností dodržovat zdravou stravu bohatou na důležité vitamíny a minerály, tudíž je logické, že za současné situace je zvýšená péče o imunitu zcela žádoucí.
Vliv koronaviru na těhotné ženy
Typickými symptomy onemocnění virem COVID-19 jsou teploty až horečky, kašel a dušnost, nicméně ve většině případů bývá průběh mírný, stejně tak i u těhotných žen, kdy nemoc připomíná spíše lehké nachlazení.
Riziko projevu nejtěžších případů nemoci, mezi které patří zánět dýchacích cest a hypoxie (nedostatek kyslíku), hrozí pouze u žen (nejen v těhotenství a taktéž u mužů), které se již potýkají s chronickými onemocněními (například diabetes) nebo s oslabenou imunitou. Doposud byl zaznamenán pouze jeden těžký průběh nemoci u těhotné, a to v Číně, kde žena v 30. týdnu těhotenství musela být napojena na mechanickou ventilaci plic, nicméně je nutné zmínit, že i tento případ dopadl dobře a žena se uzdravila.
O přímém vlivu viru SARS-CoV-2 na zvýšené riziko potratu v prvním trimestru prozatím nebyly zjištěny žádné údaje, stejně ani o zvýšeném riziku vývojových vad, nicméně již bylo prokázáno, že virová onemocnění obecně tato rizika zvyšují, proto je zvýšená opatrnost žádoucí.
Přenos koronaviru z matky na dítě
Podle průzkumů, které byly doposud provedeny, se virus SARS-CoV-2 nepřenáší z matky na plod v děloze, prokázán však nebyl ani přenos z matky na dítě při porodu. Rizikový je nicméně následný kontakt matky s dítětem, během kterého může dojít k přenosu nákazy vzduchem i dotykem.
V Číně již proběhlo testování kojeneckého mléka na přítomnost nového typu koronaviru, která následně nebyla potvrzena. Během kojení je tedy rizikovější kapénkový přenos z matky na dítě, nikoliv kojení jako takové. Z tohoto důvodu se u nás nedoporučuje izolovat matku od dítěte, přestože doporučení z Číny je opačné a v některých zemích tímto způsobem postupují, jelikož možný negativní dopad z odloučení dítěte od matky a odstavení kojení převyšuje riziko z možné nákazy.
Před návštěvou kliniky nebo porodnice
Těhotné ženy, stejně jako jiní pacienti, by v případě onemocnění neměly chodit ke svému praktickému lékaři, gynekologovi, ani do jiných zdravotnických zařízení bez předchozího telefonického ohlášení.
V případě, že je těhotná žena v karanténě a potřebuje se nezbytně dostavit na kontrolu nebo dokonce rodí, měla by telefonicky kontaktovat porodnici nebo linku 112 (případně její příbuzní, kteří ji doprovázejí), dopravit se do porodnice vlastním dopravním prostředkem a využít respirátor, roušku nebo jakoukoliv látku přes nos a ústa. Předtím než infikovaná žena vstoupí do porodnice, je důležité opět kontaktovat personál telefonicky, aby se o rodící ženu mohl ihned postarat a zároveň zamezit šíření nemoci volným pohybem rodičky po porodnici.
Zásady péče o dítě po porodu při nákaze
Po porodu je důležité dodržovat hygienické zásady, které zamezí přenosu nákazy na novorozené dítě, jedná se zejména o následující:
- Používat respirátor nebo alespoň roušku
- Důkladné mytí rukou před dotykem dítěte
- Pokud odsáváte mléko, nechte podat mléko dítěti zdravou osobou
Zdroje: Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA (fno.cz), MUDr. Jan Šulc (gest.cz), Simon Murphy (Coronavirus outbreak in amp.theguardian.com)