Kraj gama nůž nepotřebuje

23. 3. 2011 7:31
přidejte názor
Autor: Redakce
Pokud jde o přístrojové vybavení jihomoravských nemocnic, nemyslím, že by jim v tuto chvíli něco zásadního scházelo. Je to vlastně spíše naopak.


Například takzvanou magnetickou rezonanci má sedm zdravotnických zařízení v kraji. A zatímco v některých případech je čekací doba na vyšetření magnetickou rezonancí poměrně dlouhá, jinde přístroje přiměřeně vytížené nejsou.

Uvažujeme proto například o pořízení magnetické rezonance pro břeclavskou nemocnici. Naopak v případě Nemocnice Znojmo, která jako jediné zařízení ve správě kraje magnetickou rezonanci má, bedlivě sledujeme její fungování.

Prosazujeme maximální využití tak, aby čekací doby pro pacienty byly co nejkratší. Po řediteli nemocnice proto žádáme, aby fungovala ve dvousměnném provozu. Vytížení přístroje je mimochodem jedním z kritérií, od kterého se odvíjí výše osobního ohodnocení šéfa nemocnice.

Trochu jiná situace je u pozitronové emisní tomografie.

Ta je na jihu Moravy na jediném místě, a sice v Masarykově onkologickém ústavu, kde má praktické využití. Jediné je i pracoviště robotické chirurgie, a to ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

V tomto případě jsem zásadně proti nákupům dalších robotů. Špičkové vybavení by mělo být záležitostí těch nejšpičkovějších pracovišť i proto, aby tato technika byla maximálně využitá v případech, pro které je určená.

Když bude robot na více pracovištích, nutně se na nich časem začnou provádět i výkony, u kterých to není nezbytně nutné. Ve výsledku to ovšem prodraží celý systém péče.

Nemyslím si, že by nám na jižní Moravě nějaké konkrétní přístroje momentálně scházely. Rozhodně například nepotřebujeme gama nůž, který je pouze v Praze v Nemocnici Na Homolce.

Zcela racionálně ale musím konstatovat, že pro potřeby České republiky je to dostatečné. S ohledem na to nyní vytváříme i novou koncepci krajského zdravotnictví. Má být hotová do konce května.

Oponenturu má tedy teprve před sebou. Jedním z principů, o které se opírá, je však jednoznačně nakupování složitých diagnostických přístrojů v prvé řadě pro zařízení poskytující komplexní péči.

Zjednodušeně řečeno: ne všude se dají dělat všechna vyšetření. Opravdu nejsme v situaci, kdy by v každé malé nemocnici mohla být magnetická rezonance. Účelnější je budovat dobře vybavená centra. A dbát také na to, aby se jejich drahé vybavení co nejvíc využívalo a bylo přístupné všem pacientům, kteří to potřebují.

Nemůžu nyní předjímat, co všechno z nových analýz vyplyne. Na druhou stranu si nemyslím, že bychom některé magnetické rezonance například rušili nebo někam stěhovali.

Budeme spíš opatrní při schvalování nákupů z veřejných prostředků a při zapojování těchto přístrojů do sítě veřejného zdravotního pojištění.

Autor je krajský radní pro zdravotnictví

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?