Kraj hledá úspory v záchranné službě

16. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Záchranka je v ohrožení. Těmito slovy poukazuje starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba na problém, který by pro jeho region znamenalo snížení počtu členů posádek rychlé záchranné pomoci ze tří osob na dvě...


Záchranka je v ohrožení. Těmito slovy poukazuje starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba (nez.) na problém, který by pro jeho region znamenalo snížení počtu členů posádek rychlé záchranné pomoci (RZP) ze tří osob na dvě.

Toto opatření, jež by podle kraje mělo přinést peněžní úspory, se týká také Chotěbořska. Kraj Vysočina zatím o tomto možném řešení jedná, proti němu je ale jak starosta Ledče a ledečská veřejnost, tak vedení Chotěboře. Města se obávají, že se tím sníží úroveň zdravotní péče a dojde k ohrožení životů.

„Zatím o této možnosti vedeme jednání. Je třeba si uvědomit, že jestli zůstanou zachovány tříčlenné posádky, nebudou mít takové platy jako dvojčlenné,“ upozornil radní kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek a doplnil: „Diskutujeme o všech možných variantách. Zatím je těžko říci, kdy o nějaké rozhodneme.“

Provoz jedné posádky stojí 8 a půl miliónu korun ročně. Jak informoval starosta Vrba, od letošního ledna se provozovatelem rychlé záchranné pomoci v Ledči stala krajská organizace Zdravotnická záchranná služba (ZZS) se sídlem v Jihlavě.

Přešly pod ni všechny bývalé okresní organizace záchranné služby, tedy i havlíčkobrodská záchranka.

Potřebují lékaře

Počátkem května byla ledečská radnice informována o plánovaných změnách jihlavského vedení ZZS. Ředitel Jan Sedlák mimo jiné navrhoval změnu trojčlenných posádek RZP na dvojčlenné a přesun výjezdové skupiny RZP z Ledče do areálu HZS ve Světlé nad Sázavou. Stěhování do Světlé se nakonec neuskuteční, ale o dvojčlenných posádkách se stále diskutuje.

„Standardem na celém území republiky jsou prý dvojčlenné posádky RZP s využíváním systému dojezdu lékaře k závažným případům, ale dojezd lékaře z Havlíčkova Brodu do Ledče je a bude vždy vzhledem ke stavu krajské komunikace problematický,“ konstatoval starosta s tím, že tento problém by vyřešila pouze přítomnost lékaře záchranky přímo v Ledči. Vedení ZZS další lékaře pro Havlíčkobrodsko shání.

Stovky podpisů pod petici

Iniciativní jsou i starostové ledečského mikroregionu a veřejnost v čele s Jiřím Kroužkem. Loni mu zemřel otec poté, co čekal 20 minut na lékaře.

„Nakonec jsem sám jel pro doktora, ale už nebyla naděje na záchranu. Podobných příběhů by se zde ale našlo mnohem víc,“ poznamenal Jiří Kroužek. Jeho petici určenou hejtmanovi, která je spíše žádostí o pomoc, už podepsaly stovky lidí.

„Jde o to, aby se služba zlepšila. Potřebujeme, aby lékař byl přímo v Ledči,“ dodal. Ledeč je od nemocnice v Havlíčkově Brodě vzdálena 30 kilometrů, některé obce na Ledečsku dokonce až 42 kilometrů. Cesta z Brodu do Ledče trvá sanitce při vysoké rychlosti 25 minut, přitom posádka by měla být na místě do 15 minut.

„Snížení počtu členů posádek se mi zdá riskantní, jde přeci o záchranu lidského života. Je třeba mít tuto službu v dosahu. V regionu jsou velké dojezdové vzdálenosti. Chceme, aby zde služba zůstala taková, jaká je,“ nechal se slyšet starosta Chotěboře Tomáš Škaryd (bezp. za ČSSD).

Stejný názor má i lékař Miroslav Havlík ze ZZS kraje Vysočina, jenž je zároveň členem zdravotní komise kraje. „Domnívám se, že by ve zmiňovaných regionech měly zůstat trojčlenné posádky, aby se nesnížila kvalita péče. Ekonomické hledisko by se nemělo stavět nad zdravotnickou péči,“ doplnil lékař s tím, že o tom dále bude jednat s radním Hájkem.

Marta Hermannov, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?