a chtěl její areál směnit za budovu bývalé transfuzní stanice na Tomešově ulici, jež patří státu.
Směna se nekoná
Místo toho teď Bakešovu chirurgickou nemocnici využívá Masarykův onkologický ústav, který sídlí v sousedství. „Ze směny zatím sešlo, protože ministerstvo financí mělo výhrady ke znaleckému posudku. Druhý, už přepracovaný posudek již kraj obdržel. Budeme jej schvalovat na nejbližším zasedání zastupitelstva,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.
Vedení krajského úřadu argumentuje nutností chovat se ekonomicky. Podle radního Františka Adamce musí kraj hospodárně nakládat se svým majetkem, proto se rozhodl vyměřit ústavu za využívání ordinací v bývalé nemocnici nájem.
„Netěší nás to, ale předpokládali jsme, že jednání s ministerstvem financí se podaří dotáhnout do konce a převod se uskuteční. Kraj budovu do konce loňského roku ústavu bezplatně půjčil. Výpůjčka se prodloužit nedala a ze zákona jsme neměli jinou možnost, než od začátku ledna objekt pronajmout za cenu stanovenou na základě znaleckého posudku,“ vysvětlil postup kraje radní Adamec.
Brněnský ústav, který pečuje o nemocné rakovinou, tak musel odložit plány na úpravu bývalé nemocnice v moderní centrum preventivní onkologie.
„Doufali jsme, že budova nám už bude patřit. To se ale stane nejdřív v březnu,“ přiznal právník onkologického ústavu Radek Policar.
Do rekonstrukce chce nemocnice investovat přes sto milionů korun. V novém pavilonu zřídí oddělení pro prevenci a ubytování pro pacienty, kteří do Brna na onkologickou léčbu dojíždějí.
Peníze chybí
Spojení s Bakešovou nemocnicí zatím není pro Masarykův onkologický ústav výhodné. Nejenže mu v rozpočtu bude chybět osm milionů za pronájem, kromě toho má problémy také s bývalými zaměstnanci nemocnice.
Ty se totiž zavázal převzít poté, co kraj Bakešovu chirurgickou nemocnici zrušil. „Přijali jsme přes padesát lidí, pro které musíme vytvořit pracovní místa. Což se nám v některých případech stále nedaří,“ přiznal náměstek pro rozvoj, vědu a výuku Jan Žaloudík.
Brněnský deník