Z rezervy, kterou na poplatky vytvořil, tak kraj ušetří nejméně 10 milionů korun.
Jak se totiž celý rok ukazuje, lidé v mnoha případech regulační poplatek zaplatí raději ze svého.
„Platit za sebe nechávají především pacienti v lékárnách,“ podotkl tiskový mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Stále se tedy ukazuje, že poplatky vadily lidem především v lékárnách. Tam za sebe nechává platit až 60 procent lidí.
Opačné statistiky však zaznamenávají nemocnice, které kraj vlastní, tedy liberecká, českolipská a léčebna ve Cvikově. Tam pacienti poplatky často hradí sami.
„Platím, i když nerad. Za ty miliony, které zaplatí kraj, mohly mít děti opravenou školku,“ shrnul názor spousty lidí čtenář v diskusi na stránkách Libereckého deníku.
To jak toho lidé málo využívají svědčí o tom, že 30 korun nikoho nevytrhne. Ti, co si to nechají uhradit, tak činí v lékárně popřípadě při ležení v nemocnici. Na druhou stranu ty miliony mohly posloužit dobré věci,“ nebral si servítky další z diskutujících.
Za ty miliony, které zaplatí kraj, mohly mít děti opravenou školku
Úhradu poplatků od začátku kritizuje krajská opozice. Odpůrci hovoří především o tom, že je hrazení poplatků diskriminující pro část obyvatel, které nenavštěvuje zdravotnická zařízení zřizovaná krajem. To se týká především pacientů na Jablonecku a Semilsku.
Očekávaný přesun pacientů do nemocnic, ve kterých poplatky hradí kraj, totiž ani v minimální míře nenastal.
„To, že chtějí být lidé ošetřeni rychle, je větší motivací, než ušetřit peníze. Lidé nepřemýšlejí, kde je to s poplatkem a kde bez, takže nedošlo k tomu, že by třeba lidé z Jablonce chtěli raději ležet v liberecké nemocnici,“ řekl již před časem krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.