Pro státní zařízení peníze jsou, ale kraje je k dispozici nemají. Přitom se s nimi z ministerstva zdravotnictví nikdo nechce bavit, řekl dnes novinářům předseda RAK a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ministerstvo kritiku odmítlo.
Podle Haška zvala RAK ministryni Danu Juráskovou na svá jednání už dvakrát, ani jednou nepřijela. Podle členů RAK je tento stav dále neudržitelný, a proto kraje požádají předsedu vlády Jana Fischera, aby svolal jednání za účasti ministryně a šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„Státní nemocnice jsou upřednostňovány a mezi nimi a krajskými zařízeními se rozevírají nůžky. Nechceme konflikt, ale dohodu. Jenomže s námi nikdo nejedná,“ konstatoval Hašek.
Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že na navýšení platů dostávají peníze od pojišťoven všechny nemocnice. Ministryně vyjednala se všemi zdravotními pojišťovnami způsob financování růstu platů ve všech nemocnicích.
Od července mají sestry mít víc o 15 procent, zhruba o 2500 korun. Ze srpnového průzkumu České asociace sester ale vyplynulo, že víc dostala jen třetina sester, hlavně ve státních nemocnicích.
„Navržený systém je zcela transparentní a pro všechna lůžková zařízení naprosto stejný,“ zdůraznil Sršeň. Pojišťovny posílají peníze nemocnicím podle počtu sester v daném zařízení, zohledňují i jejich pracovní pozici. Pojišťovny na to uvolnily 1,2 miliardy korun. Krajské nemocnice, stejně jako ty státní, musejí najít prostředky jen na daňové odvody, řekl mluvčí.
Podle ministerstva si s tím manažeři musejí poradit, pokud považují zachování kvalitní péče pro občany kraje za důležité. „Pokud nyní tvrdí, že na navýšení nemají finanční prostředky, je potřeba se ptát, kam v krajích mizejí peníze, o které stouply platby pojišťoven a byly určeny na zvýšení mezd,“ uvedl mluvčí.
Připomněl, že na schůzce s ministryní slíbili hejtmani postupovat při navýšení platů stejně jako stát, to znamená, že peníze od pojišťoven, které dostanou navíc, na platy skutečně použijí. Někteří ale už tehdy varovali, že kraje na zvýšené náklady nemají rezervy.
RAK dnes jednala také o úhradách regulačních poplatků ve zdravotnictví, které kraje ve svých nemocnicích a lékárnách občanům proplácejí. Nedošla ale ke konkrétnímu závěru. Podle Haška i nadále platí, že kraje budou svůj postup koordinovat.
Přestože mají ve svých příjmech propady, a příští rok může být údajně ještě horší, na proplácení poplatků zdroje budou. „Poplatky budeme proplácet, protože jsme to lidem před volbami slíbili,“ dodal.