ČTK to zjistila z databáze veřejných zakázek.
ECP se přihlásila jako jediný zájemce. Ostatní distribuční firmy, které ČTK oslovila, zakázku kritizují - výsledné podmínky prý nejsou výhodné a celý tendr prý byl tak nestandardní, že se ani nepřihlásily. ECP a Krajská zdravotní s tím nesouhlasí.
KZ vypsala zakázku v dubnu a podle databáze vybrala vítěze 14. listopadu, týden před povolebními změnami ve svém vedení. Podle anotace zakázky chtěla podepsat „rámcové smlouvy se třemi vybranými uchazeči, s účinností a předpokládanou dobou plnění na čtyři roky.“ Dokumentaci si vyzvedly čtyři firmy, nabídku ale podala jen ECP, jež nepatří na trhu mezi největší. Odhadovaná hodnota zakázky je 2,83 miliardy korun. Vítězná firma bude mít marži na každém léku 2,9 procenta plus 500 korun za každou pohotovostní dodávku.
Největší firmy v oboru se do tendru nepřihlásily.“Výběrové řízení se nám jevilo jako silně netransparentní, proto jsme nakonec nabídku nepodali,“ řekl ČTK pod podmínkou anonymity ředitel jedné z nejsilnějších distribučních firem na českém trhu. Podobný názor uvedl nezávisle na něm i zástupce další velké firmy.
Oba překvapily podmínky pro samotnou účast, které prý šly daleko nad rámec zvyklostí. Velmi neobvyklé prý bylo i rozdělení hodnotících kritérií - jen 20 procent bodů připadalo na cenu, 70 procent na návrh způsobu poskytování služeb. To je prý od podání nabídky odradilo. Teď zvažují, že si budou stěžovat u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Krajská zdravotní s tím nesouhlasí. „Tím, že ostatní společnosti nepodaly nabídku, není princip veřejné zakázky ohrožen. Domníváme se, že není důvod ke spekulacím o komplikacích při dodávkách. Zákonné podmínky byly zcela splněny,“ řekl ČTK mluvčí KZ Jiří Vondra.
Výsledná marže 2,9 procenta podle konkurence rozhodně není výhodnější než u dosavadních dodávek. „Při těchto objemech tržby se nabízí nižší obchodní přirážka,“ uvedl jeden z konkurentů. Pětisetkorunový poplatek za pohotovostní dodávku prý solidní firmy zpravidla velkým zákazníkům neúčtují. Naopak ředitel vítězné ECP František Tamaškovič to odmítá. „Nabídka se pohybuje v rozmezí zcela standardním v distribuci léčiv. K podmínkám současných dodávek nebo nabídkám konkurence se nemůžeme vyjádřit, nejsou veřejně dostupné,“ uvedl.
Po říjnových volbách se změnilo rozložení sil na krajské politické scéně, nová koalice ale vyměnila čtyři z pěti členů představenstva KZ až týden po přidělení zakázky. Nově zvolení krajští politici většinou o výslecích tendru nevěděli.
„Pokud to udělali, a zatím o tom ani doktoři nevědí, je to nepřijatelné. Navíc v době výměny politické reprezentace a také orgánů společnosti, tedy těsně před koncem funkčního období a bez předchozí odborné debaty,“ řekl lídr opozičního hnutí PRO! kraj Přemysl Rabas. Je navíc nesmyslné dělat dlouhodobý tendr na léky, u kterých se cena neustále mění, dodal Rabas.
Krajská zdravotní se obvinění brání. „Soutěž probíhala standardním způsobem mnoho měsíců. Spojovat rozhodování hodnotící komise s krajskými volbami a následnou změnou v představenstvu je podle našeho názoru účelovou spekulací,“ řekl Vondra.