Názor čtenáře Zdraví.Euro.cz
Nenadávej na zrcadlo, když máš hubu křivou, radí v pondělním článku na Zdraví.Euro.cz MUDr. Pavel Vepřek, předseda občanského sdružení Občan.
A Zdraví.Euro.cz se ptají, zda má někdo jiný názor. Hlásím se, byť se možná znovu dočkám nějakého pohrdlivého poučení o spisování.
MF DNES podala zprávu o nočních cestách své redaktorky po pěti nemocnicích. Předseda občanského sdružení Občan to má za spotřebitelský test.
Je mu vcelku jedno, že redaktorka při něm porušila nejméně dvě z podmínek, které pro to byly samotnou MF DNES stanoveny a chválí ji za dobře vykonanou práci, kdežto ozve-li se kdo proti, má křivou hubu. Zato paní redaktorka obětovala svůj volný čas a nedotknutelnost své vlastní tělesné shránky. Síc!
Výzva k otázce proč representanty druhé (?) profese viditelně obtěžuje jejich práce má zádrhele. Kdo je representantem té druhé profese? Co je prací toho representanta? Dočteme se od pana předsedy, že etika našich lékařů je posunuta do jiné roviny.
Etika, nebo též teorie chování, je disciplína praktické filosofie, která zkoumá morálku nebo morálně relevantní jednání a jeho normy. Nevím, skoro bych řekl, že naši lékaři nemají nějakou svou vlastní a nadto někam posunutou teorii chování a že by se zabývali normami morálky.
Pro mne je zcela jistě zásadně rozhodující zdravotní stav pacienta, kterému mám poskytnout péči. Chovám k němu úctu a ta mi brání označovat ho jako zákazníka. Primární spokojenost navozoval seriálový doktor Cvach, občas se mu to i dařilo. Všeho však do času.
Mnozí zlepšovatelé světa chtějí dobrou práci odměňovat a špatnou trestat. Krásné pokušení. Pan předseda ví o často nešéfujících šéfech, budiž. Ale jeho předjímání, že standardní slušné chování přidělává práci, je už samo za hranicemi slušnosti a předpoklad, že slušné chování je nějak vázáno na existenční nutnost a že jeho smyslem je dobrý pocit, je markerem roviny etického nahlížení páně předsedova na mravní principy vůbec
Aby nyní nedošlo k nedorozumění: Nestavím se za obhájce špatných přístupů. Nicméně nemám za nesvéprávné uvést okolnosti, za kterých se špatnost stala.
Nemusí to být trvalá únava. Když jsem pracoval jako obvodní dětský lékař, stalo se, že mne přepadla ledvinná kolika, když v čekárně bylo pětatřicet horečkujících děcek. No, na nějaké radostné přístupy k výkonu poslání v tu chvíli nebylo pomyšlení.
Měl jsem poskytnout péči nebo sdělit lide, že je mi zle a nechci ublížit jejich spokojenosti, takže končím? Co by udělal lépe, když dělá vyčerpávající práci, ví každý svéprávný nejlépe sám.V totalitě se říkalo, že soudruh nemá vztah k práci a tak bude převeden na jinou.
Strana věděla, co jedinec potřebuje. Pan předseda píše, že všichni víme cosi o odměně a výši platu. Nejsem si jist, že všichni víme to samé.
Představy pana předsedy o změně prostředí ve zdravotnictví skrze obnovení normálních ekonomických vztahů , jak je naznačil i v reformních thesích v roce 2005, patří do období ranného kapitalismu. Protokol 2, připojený k Evropské Ústavní smlouvě, pojednává o používání zásad subsidiarity a proporcionality .
zásad subsidiarity a proporcionality.
MUDr. Jiří Kilian, www.Zdravi.Euro.cz