Ředitel KNTB Bohuslav Škubal Zlínskému deníku potvrdil,že úvěr má podpořit provoz nemocnice, aby nehrozilo omezení jejího chodu. „Této finanční injekci ze strany našeho zřizovatele si velmi ceníme.
Pomůže nám zajistit provoz tak, abychom nemuseli omezovat péči o pacienty,“ podotkl ředitel Baťovy nemocnice. Současně však upozornil, že představenstvo KNTB zajišťuje chod nemocnice tak, aby se ztráta postupně snižovala.
Rozhodnutí zastupitelstva vnímá i opoziční zastupitelka Ludmila Štaudnerová (KSČM) jako nezbytný krok.
Ten by měl totiž zajistit, aby se občanů možné změny ve zdravotní péči nedotkly. Na veřejnost pronikly obavy, že nemocnici hrozí krach. Takovou informaci Škubal odmítl už toto úterý. „Avizovali jsme, že máme připraveny varianty restrukturalizace, které by měly přinést úspory,“ doplnil tehdy.
Otázka pojišťoven má prý hrát také důležitou roli.
„Zdravotní pojišťovny hradí péči KNTB za výrazně horších finančních podmínek, než tomu je u fakultních nemocnic. Přitom zajištění a kvalita péče jsou na stejné úrovni,“ poukázal ředitel KNTB na zásadní rozdíly v úhradách.
Zároveň doplnil, že nastávají i situace, kdy specializovanou péči zdravotní pojišťovny nehradí vůbec. Specialistka marketingu a komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny Martina Stavjaňová k tomu konstatovala, že pojišťovna platí KNTB na základě akceptovaných smluvních dodatků ze strany nemocnice.
„Ze strany VZP jsou maximálně zohledněny odsouhlasené rozvojové programy a změny,“ tvrdí Stavjaňová. Zastupitel Petr Gazdík (TOP 09-S) přislíbil hejtmanovi Zlínského kraje Stanislavu Mišákovi (ČSSD) s tímto problémem pomoci, i když se domnívá, že za tento stav částečně odpovídá předchozí management vedení nemocnice.
„S ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem povedu diskusi, proč nemocnice ve Zlínském kraji dostávají výrazně menší úhrady za výkony než například ty pražské,“ upřesnil zastupitel. Samotné poskytnutí úvěru musí být podle Gazdíka vázáno jasně danými pravidly.
„Hlasovali jsme pro tento úvěr, protože nechceme, aby byla narušena péče o pacienty,“ vysvětlil.
Krajská reprezentace však podle něj musí předložit konsolidační plán a zároveň vést s opozicí a odborníky diskusi o řešení pro všechny čtyři krajské nemocnice. „To jsou dvě podmínky, které máme,“ doplnil k tomu. Najít způsob změny struktury tak, aby zdravotnická zařízení Zlínského kraje nebyla ztrátová a nezhoršovala se péče o pacienty, je podle něj klíčovou otázkou.
Rozhodnutí krajských zastupitelů vnímá pozitivně předseda zlínského sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas. „Je důležité, aby KNTB dále fungovala bez omezení,“ míní Nečas. Částka však podle něj vzhledem k současné ekonomické situaci nemocnice není dostačující.