Kvůli krizovému režimu je uzavřeno jedno ze dvou lůžkových oddělení neurologie a iktové centrum pro postižené mozkovou mrtvicí. Záchranáři vozí pacienty postižené mrtvicí do pražských nemocnic.
Tomšů uvedl, že nemocnice získala dva chybějící lékaře. Jeden z nich v nemocnici začne pracovat od května a stane se vedoucím neurologické JIP. Druhá lékařka podle něj do práce nastoupí 1. července, kdy oddělení začne opět fungovat v plném provozu. „V současné době má nemocnice 11 smluvních vztahů s lékaři, někteří ovšem na oddělení nepracují na plný úvazek,“ doplnil Tomšů.
Krize na oddělení neurologie začala v březnu, kdy bývalí kladenští neurologové setrvali ve svých výpovědích, které podali na konci loňského roku. Odchody však nesouvisely s výzvou Děkujeme, odcházíme, ale s novým primářem Jaroslavem Elisem. Lékaři tvrdili, že je odpovědný za klesající úroveň lékařské péče na oddělení. Podle Tomšů se vztahy mezi lékaři a primářem vyhrotily kvůli odlišným pohledům na organizaci práce nebo léčebné metody.
Vedení kladenské nemocnice později chtělo o možném návratu neurologů individuálně jednat, kdežto lékaři požadovali vyjednávání s celou skupinou. Obě strany se na návratu nedohodly a podle Tomšů žádný z bývalých neurologů není v nově budovaném týmu. „Nikdo z těch lékařů, kteří odešli, neprojevil iniciativu nějakým způsobem jednat o jejich případném návratu,“ dodal Tomšů.
Krizový režim na oddělení podle něj zatím nepřinesl žádné problémy. „Logistika je zajištěna společně s pražskými klinikami, jak bylo avizováno,“ řekl Tomšů. Ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek nedávno ČTK potvrdil, že případů postižených mozkovou mrtvicí je zatím málo a zdržení s převozem pacientů je v intervalu deseti minut.
Oddělení neurologie nově funguje v nedávno otevřeném pavilonu Centra akutní medicíny, jehož výstavba včetně vybavení stála 1,4 miliardy korun. Nový pavilon se má stát centrem nemocnice. Soustředí se v něm nejnáročnější medicínské disciplíny - operační sály, centrální příjem, ambulance, jednotky intenzivní péče či ARO.