Podle štábu zaměstnanecké pojišťovny nabízejí některé smlouvy jen na půl roku. Nemocnicím skončily smlouvy 31. prosince 2012.
VZP se v memorandu dohodla s Asociací krajů, že bude dávat nové smlouvy na pět let. Pro obory, kde dosud není shoda o rozsahu péče, dá smlouvy nejméně na 18 měsíců, aby byl čas vše dojednat.
Štáb požaduje stejný přístup i od zaměstnaneckých pojišťoven. Vstřícné prý ale jsou jen Vojenská zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Od většiny zaměstnaneckých pojišťoven tedy mají nemocnice k podpisu smlouvy s úhradou péče de facto jen na šest měsíců.
„Krizový štáb vyzývá zaměstnanecké pojišťovny, aby přistoupily na standard nastavený postupem VZP a nabídly nemocnicím rovněž smlouvy na pět let bez podmínek a právních kliček. A aby u pracovišť, kde na pětiletou smlouvu opravdu nechtějí přistoupit, sjednaly smluvní vztah rovněž minimálně na 18 měsíců,“ uvádí se ve výzvě pojišťoven s varováním, že zdravotní pojišťovna, který by zůstala bez smluv s nemocnicemi, by se pro své pojištěnce mohla stát zbytečnou.
Podle Svazu zdravotních pojišťoven bude péče v nemocnicích od 1. ledna 2013 smluvně zajištěna. Zaměstnanecké pojišťovny smlouvy podle memoranda nezměnily. V průběhu roku chtějí omezit smlouvy o část nepotřebných akutních lůžek nejvýše ve 12 z více než 150 akutních nemocnic. Ani tyto nemocnice prý nezaniknou, pojišťovny jim dál chtějí hradit ambulantní péči typu poliklinik, případně i lůžkovou jednodenní a následnou péči.
Nemocnice se obávají, že když nedostanou pětiletou smlouvu, zaniknou. Petice za zachování současné nemocniční sítě podepsalo přes 100.000 lidí.