Český Krumlov - „Z finančního propadu jsme se po létech, kdy jsme obraceli každou korunu, dostali k vyrovnanému hospodaření,“ sdělil v pátek ředitel Nemocnice Český Krumlov Josef Kučera.
“ Odkládat operace pacientů není východisko. Tato opatření státu jednoznačně způsobí disproporce mezi náklady a příjmy nemocnice a ohrozí její vyrovnané hospodaření,“ je přesvědčen. Kvůli Rathovým opatřením má zřejmě před sebou krumlovská nemocnice těžké období plné neradostných vyhlídek.
„Letošní rok ještě uzavřeme vyrovnaně, ale v příštím roce už může být naše pracně vybudovaná stabilita vážně ohrožena,“ obává se ředitel. K tomu, aby nemocnice řádně hospodařila, nepotřebuje čekat na pokyn z ministerstva.
„Šetřit na lécích - to bylo první, s čím jsme v minulosti při snižování nákladů začali. Pak došlo na stavy našich zaměstnanců. Zatímco v roce 1997 nemocnice zaměstnávala 174 „nezdravotníků“ pro zabezpečení provozu, dnes je jich 98. Ve zdravotnické sféře zůstal počet pracovníků zhruba na stejné úrovni,“ řekl Josef Kučera.
Stejně tak je pro ředitele nepřijatelný zákon o neziskových nemocnicích. „Já jsem zastáncem přerodu nemocnice v obchodní společnost, která by zůstala majetkem Jihočeského kraje,“ zdůraznil Josef Kučera.
„Panu Rathovi nefandím. Připadá mi jako republikán Sládek č. 2. Mám obavy, že to pak odnesou obyčejní lidé,“ svěřila se paní Jarmila ze Zlaté Koruny.
„Z toho, co se teď děje kolem zdravotnictví, je mi hrozně. Manžel je po mozkové příhodě, léky jsou strašně drahé. Zatímco před nedávnem jsme za ně dali kolem čtyř set korun, teď už je to přes sedm set. Přitom si pojištění platíme celý život. Vůbec se nám to nelíbí,“ postěžovala si Zdeňka Kalivodová z Českého Krumlova.
ZUZANA KYSELOVÁ, Českobudějovické listy