Opatření začne platit 7. prosince pro některé lékařské specialisty.
„Neznamená to, že lékařští specialisté nebudou moci cestovat či pobývat v zahraničí,“ snaží se dnes uklidňovat deník kubánské komunistické strany Granma. Podle něj se opatření zavádí proto, aby byla kubánskému lidu zajištěna „efektivní a kvalitní lékařská péče“. Od pondělka budou muset mimo jiné anesteziologové, neurochirurgové, gynekologové či porodníci pro cesty do ciziny žádat povolení od ministerstva zdravotnictví.
Havana uvolnila cestování pro Kubánce poprvé po půlstoletí před dvěma lety v lednu. Od tohoto data Kubáncům k cestě do ciziny stačí pas a nemusí už jako dlouhá léta před tím žádat o výjezdní doložku, tedy shánět pozvání z ciziny, či hradit vysoké úřední poplatky. Toho využila řada obyvatel Kuby i k odjezdu za lepším životem do USA, kam od ledna do září přijelo podle amerických úřadů přes 27.000 Kubánců, což je zhruba o 80 procent více než ve stejném období loni.
Oteplení ve vztazích mezi Havanou a Washingtonem, včetně obnovení diplomatických vztahů letos v létě, vzbudilo v řadě Kubánců obavy, že už k nim nebudou USA přistupovat jako k politickým exulantům. Proto začali masově utíkat oklikou přes střední Ameriku. USA totiž uplatňují zásadu, že kdo z Kuby dorazí na americkou pevninu, je přijat, kdo je zadržen na moři, je vrácen. Na největší exodus z karibského ostrova za dvě desetiletí pak reagovala Nikaragua, která přestala Kubánce pouštět přes své území. A ode dneška Ekvádor zavedl pro Kubánce víza.