Takzvaná pohotovost bude denně končit ve dvaadvacet hodin. Návštěvní služba je i nadále zrušená.
Kutná Hora - Od 1. září si budou muset obyvatelé okresu zvyknout na omezení lékařské služby první pomoci. Ruší se její noční provoz. Zatímco doposud funguje pohotovost ve všední dny od sedmnácti hodin až do rána, o víkendech a svátcích už od osmi, od čtvrtka bude denně končit úderem dvaadvacáté.
Nová ordinační doba lékařské služby první pomoci je tedy ve všedních dnech od sedmnácti do dvaadvaceti, a o sobotách, nedělích a svátcích od osmi do dvaadvaceti.
“ Síť pohotovostí byla budovaná před půl stoletím, v době centrálního plánování zdravotnictví, kdy neexistovala záchranná služba,“ vysvětluje ředitel Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje Robert Zelenák.
“ Dnes je síť záchranky plně funkční, už v 80. letech mohla pohotovosti zcela nahradit,“ dodal. Dosavadní systém pohotovostí totiž funguje tak, že do deseti hodin se v ní střídali praktičtí lékaři, od deseti do rána ji přebírala právě záchranná služba.
Podle Roberta Zelenáka je vytíženost pohotovostí rok od roku nižší, stejně jako urgentnost ošetřovaných stavů. To potvrzují i službu konající lékaři v jednotlivých regionech.
„Zhruba polovina lidí, kteří se dostaví na pohotovost, jsou tací, kteří mohli zajít ke svému praktickému lékaři,“ odhadl Miroslav Hlas z kutnohorské záchranky.
„Na otázku, proč tak neučinili, většinou odpovídají, že si mysleli, že se to zlepší. Jednou se sem krátce před půlnocí dostavil asi třicetiletý muž s tím, že má už tři dny strach, že mu něco je. Lidé přicházejí také s tím, že je svědí kůže nebo že nemohou usnout, což se stává klidně jednou za měsíc,“ uvedl lékař několik příkladů.
„Mnoho lidí také vyloženě zneužívá pohotovostí a chodí si na ně nechat napsat neschopenku nebo vyndat klíště,“ doplnil Zelenák s tím, že pracovní neschopnost však lékař na pohotovosti vystavit stejně nemůže.
Kdo se tedy postará o pacienty, jejichž stav nevydrží bez ošetření do rána, po zrušení noční pohotovosti? “ Na akutní stavy je zde záchranka. I nadále trvá možnost obrátit se na příjmové oddělení nemocnice, kde se mohou o pacienta postarat čtyřiadvacet hodin denně s nesrovnatelně vyšším zdravotním zázemím než na pohotovosti. Situace, kdy by byl pacient ohrožen tím, že je zavřená pohotovost, prostě nenastane. Jedinou komplikaci očekáváme ve zvýšení počtu výjezdů záchranky k případům, které zásah záchranářů nepotřebují, to však pacienti s urgentními obtížemi nepocítí,“ vysvětlil Zelenák.
„Samozřejmě, že nejsem ráda, kdo by byl?“ zhodnotila obyvatelka Kamila Stejskalová. „Hlavně s dítětem se může náhle něco přihodit. Tak holt budeme jezdit rovnou do nemocnice,“ dodala.
Proč se ruší noční služby
Lidé je málo využívají, spíše zneužívají (aby nemuseli přes den čekat u praktických lékařů, přicházejí s problémy, které nejsou akutní)
Lékař nemá možnost postarat se o pacienta odpovídajícím způsobem (nemůže zajistit potřebná vyšetření, nemá právo vypsat neschopenku. . .)
Ušetří se peníze, které pak bude možno využít na další zdokonalení záchranné služby
Nová provozní doba
Od 1. září bude fungovat ve všední dny od 17 do 22 a v sobotu, v neděli a o svátcích od 8 do 22 hodin
Návštěvní služba zůstává zrušená
JANA MARTINKOVÁ,
Kutnohorský deník