Zpřísnila pravidla pobytů hrazených pojišťovnou. Kdy lázně domy znovu otevřou, zatím není vůbec jasné.
Marek ŠTĚTINA, redaktor:
Vypuštěné bazény, prázdná rehabilitační lůžka nebo jídelní stoly bez hostů. Tak to vypadá od začátku roku v léčebném centru CIRIE v Jáchymově. Lázeňská společnost tu vůbec poprvé musela zavřít komplex 6 domů.
Jan VAŇKOVÁ, obchodní ředitelka, Léčebné lázně Jáchymov: Tady se právě nejvíce projevil tady ten dopad nového indikačního seznamu.
Eduard BLÁHA, generální ředitel, Léčebné lázně Jáchymov: Ubylo polovina pacientů, kteří jezdí na pojišťovnu, na komplexní lázeňskou péči.
Marek ŠTĚTINA, redaktor: Omezení úhrad lázeňské péče má tady v Jáchymově dopad i na zaměstnance lázní. Většina z nich teď čerpá nucenou dovolenou, ale o práci už přišli zdravotníci, dopravci nebo pokojské. Kolik vy jste museli na vašem oddělení propustit lidí,
Alena ŘEHÁKOVÁ, vedoucí pokojská, lázně Jáchymov: No, ze stávajících 22 pokojských jsme se dostali na číslo 12.
Marek ŠTĚTINA, redaktor: Kvůli klesajícímu počtu pacientů jen za poslední dva roky z lázní odešla téměř stovka zaměstnanců. Letos o práci přijdou další.
Eduard BLÁHA, generální ředitel, Léčebné lázně Jáchymov: Jistotu z těch 560 pro celý letošní rok budeme moct nabídnout nějakým 500 lidem.
Marek ŠTĚTINA, redaktor: Ministerstvo zdravotnictví od ledna zkrátilo seznam diagnóz plně hrazených pojišťovnou a pobyty omezilo ze 4 na 3 týdny.
pacient: Měl jsem strach, jestli ty lázně vůbec dostanu.
pacient: Teď poprvé si hradím částku přibližně 13 tisíc korun.
Marek ŠTĚTINA, redaktor: Podle Eduarda Bláhy, který je zároveň prezidentem Svazu léčebných lázní, má opatření velmi negativní dopad. Lázně, které nemají zahraniční klienty to podle může i zničit.
Eduard BLÁHA, generální ředitel, Léčebné lázně Jáchymov: Ty změny přicházejí v době, kdy i stát utahuje výrazně opasky, zvyšuje daně.
Marek ŠTĚTINA, redaktor: Vedení lázní v Jáchymově teď spoléhá hlavně na krátkodobé pobyty a cizince.