Rio de Janeiro/Ženeva – Na třetí Mezinárodní konferenci společnosti proti AIDS v Riu de Janeiro byly prezentovány údaje o léčebných programech organizace Lékaři bez hranic (Medecins Sans Frontiers - MSF), ze kterých vyplývá, že je organizace úspěšná poli léčby zvyšujícího se počtu dětí s HIV/AIDS.
Klinické výsledky této léčby jsou dobré navzdory tomu, že v současnosti dostupné diagnostické testy a léky nejsou přizpůsobené pro děti.
„Jsme odhodláni léčit ještě více dětí, i když zatím neexistují jednoduše použitelné léky pro tento účel, a proto jsme nuceni improvizovat,“ uvedl dr. Pierre Humblet, koordinátor mezinárodního týmu proti AIDS v rámci organizace MSF.
„Navzdory tomu, že jsou klinické výsledky prezentované v Riu povzbuzující, potřebujeme nevyhnutelně nové, nebo zdokonalené diagnostické a monitorovací testy a léky přizpůsobené dětem, abychom jim byli schopni ještě více zpřístupnit léčbu,“ dodal dr. Humblet.
Organizace Lékaři bez hranic prezentovala údaje skupiny 1840 dětí ve věku do 13 let z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Studie byla vypracována v rámci 22 programů MSF v jedenácti různých zemích. Všichni pacienti byli podrobeni antiretrovirální léčebné kúře. Týmy MSF zahájily léčbu založenou na klinických a imunologických kritériích definovaných Světové zdravotnické organizace (WHO).
Do března 2005 zůstalo naživu a pokračovalo v léčbě 83.9% všech sledovaných dětí. Pravděpodobnost přežití po šesti měsících byla 94 % a po 24 měsících byla míra přežití 91%.
Zdravotní stav dětí pozorovaných v této studii se zlepšil po všech stránkách: jejich průměrný váhový přírůstek činil 4 kg za 18 měsíců. Vedlejší účinky se projevily jen u 5.5 % pacientů a ještě menší počet pacientů musel přejít na alternativní léčbu. Zlepšil se též jejich imunitní systém: 73 procent dětí mělo po 12 měsících celkový počet CD4 vyšší než 25%.
Přestože se tyto výsledky zdají velmi povzbuzující, stále existují velké mezery mezi diagnostickými prostředky a léčebnými preparáty určenými dětem, což brání všeobecnému zlepšování léčby dětí.
WHO předběžně odhaduje, že přibližně 15 procent všech pacientů léčených na AIDS by měly být děti. Na světě žije 2.2 milionů dětí nakažených HIV. Jen malá část z nich ale dostává léky, které jim mohou prodloužit život.
V důsledku toho se polovina všech dětí s AIDS nedožije ani dvou let. Tento problém se samozřejmě týká i organizace Lékaři bez hranic – jen 6 procent ze všech 40 tisíc pacientů léčených v programech MSF jsou děti.
„HIV testy, které jsou momentálně k dispozici v rozvojových zemích, nefungují u dětí mladších 18 měsíců. To znamená, že nám tyto případy unikají a děti tak umírají zbytečně,“ uvedl dr. Felipe Garcia de la Vega, pediatr a specialista na AIDS, který pracuje pro MSF v rámci Kampaně za přístup k základním lékům (Campaign for Access to Essential Medicines).
Pro vývoj nových testů je potřeba více zdrojů. Pro odstranění překážek v péči o děti nakažené virem HIV/AIDS má MSF v úmyslu urychlit vývoj nových diagnostických testů tím, že bude podporovat slibné projekty, kterým doposud chybí adekvátní podpora a partneři. Organizace se bude snažit nejen definovat specifické potřeby a použití takových testů, ale i validizaci nových testů.
Renata Šimetková, www.Zdravi.Euro.cz
autorka je koordinátorka organizace Lékaři bez hranic (MSF)