Co to je neuropatie?
Co se dozvíte v článku
Termín neuropatie se používá jako pojmenování pro onemocnění nervové soustavy. Nejčastěji však označuje poruchy periferních nervů, které pomáhají člověku zaznamenávat různé podněty, jako je teplo, chlad, dotek nebo také bolest. Kromě toho pak vysílají signály, jejichž prostřednictvím tělo ovládá hladké svalstvo, trávicí trubici, průdušnici, močový měchýř, srdce či pohlavní orgány.
Když periferní nervy fungují normálně, posílají informace do míchy a mozku, kde jsou tyto údaje vyhodnocovány. Lidské tělo následně na jednotlivé podněty adekvátním způsobem zareaguje. Jestliže se však u pacienta rozvine neuropatie, organismus nedokáže správně přenášet nervové vzruchy a také ztrácí schopnost na podněty odpovídat.
Periferní nervy spojují centrální nervovou soustavu (CNS) s tkáněmi v celém pacientově těle, takže se jejich poškození může projevit prakticky kdekoliv. Nejčastěji pacienty trápí neuropatie dolních končetin, ale poměrně hojná je i neuropatie rukou. V závislosti na tom, které nervy jsou neuropatií postiženy, pak lékaři rozlišují tyto tři kategorie potíží:
- neuropatie motorických nervů – způsobuje problémy s pohybem,
- neuropatie senzorických nervů – tyto nervy přenáší informace o teplotě, bolesti, doteku nebo třeba vibracích, takže jejich porucha způsobí potíže s citlivostí, brněním a pálením nebo přímo se zvýšenou bolestivostí,
- neuropatie autonomních nervů – v tomto případě se jedná o nervy, které pomáhají kontrolovat různé tělesné funkce, kam patří srdeční rytmus, trávení a vylučování nebo také krevní tlak, a proto se jejich postižení projeví právě narušením daných činností.
Kromě toho pak můžeme neuropatie rozdělit ještě podle dalšího hlediska, a sice na mononeuropatie, kdy je postižen pouze jediný periferní nerv, a poté na polyneuropatie, což v překladu znamená, že došlo k poškození většího množství různých nervů. Obecně pak mohou být za rozvoj těchto potíží zodpovědné autoimunitní choroby, vrozené vady, cukrovka, rakovina, traumata, alkoholismus, podvýživa, toxiny nebo některá závažnější onemocnění. [1, 2, 3, 4, 5]
Léčba neuropatie
Na základě toho, jaké nervy jsou neuropatií zasaženy, je možné zaznamenat různé potíže. Pacienti si nejčastěji stěžují na bodavou až pálivou neuropatickou bolest, ale poměrně běžná je také náhlá necitlivost končetin spojená s mravenčením nohou či rukou nebo neschopnost cítit chlad a teplo. Opakem je potom extrémní citlivost na dotek či bolest, přičemž člověka může potrápit i ztráta koordinace pohybů, křeč a svalová slabost až paralýza.
Pokud člověka postihnou některé z výše popisovaných obtíží, lékaře bude zajímat osobní i rodinná anamnéza. Pojme-li podezření na neuropatii, provede fyzikální vyšetření, s jehož pomocí zhodnotí napětí ve svalech, schopnosti vnímat různé podněty a pacientovu chůzi. Následovat může vyšetření krve, CT, magnetická rezonance, elektromyografie (EMG) i řada specializovaných testů.
Potvrdí-li se, že jde skutečně o neuropatii, lékaři se budou dále soustředit na její příčinu, aby bylo možné daný problém eliminovat nebo případně nasadit vhodnou léčbu. Obecně se pak terapie soustředí na zmírňování nepříjemných potíží, s nimiž se pacienti potýkají, a dále na zpomalení postupu dané choroby. Používají se různé medikamenty, léčebné metody a operační zákroky. [6, 7, 8, 9, 10]
Léky na neuropatii
Když pacienta trápí mírné bolesti, v některých případech mu úlevu mohou přinést volně prodejné léky proti bolesti (analgetika). Tyto přípravky však typicky nedokáží projevy neuropatie dostatečně zmírnit, a proto lékaři předepisují nemocným také jiné druhy medikamentů. Sem patří například:
- Opioidní analgetika – jedná se o léčiva, jako je například tramadol, buprenorfin či oxykodon. Pacientům pomáhají ulevit dokonce i od silných bolestí, ale pokud je člověk užívá dlouhodobě, může si na nich vypěstovat závislost.
- Antiepileptika (antikonvulziva) – ačkoliv jsou dané medikamenty (gabapentin, pregabalin, karbamazepin, clonazepam) primárně určené pro léčbu epilepsie, dokáží také uvolnit svalové záškuby a zmírnit nepříjemné svalové křeče.
- Antidepresiva – některým pacientům mohou pomoci inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (například u osob, které se potýkají s diabetickou neuropatií). Kromě toho se někdy nasazují také tricyklická antidepresiva, jako je amitriptilyn či notriptilyn.
- Intravenózně podávaný imunoglobulin – jestliže je neuropatie důsledkem nějaké autoimunitní choroby, nasazují se většinou léky určené ke snižování imunitní odpovědi. Intravenózně podávaný imunoglobulin by pak měl zároveň zpomalit zánětlivý proces.
Kromě toho mohou pomoci také kortikoidy (dexamethason, prednison), dále kyselina thioktová – alfa-lipoová nebo myorelaxancia (baclofen). K méně standardním možnostem léčby neuropatie se pak řadí třeba využití antiarytmika mexiletinu. [11, 12, 13, 14, 15]
Transkutánní elektrická nervová stimulace
Další možností léčby neuropatie je transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS), což je metoda, během které jsou na pacientovo tělo umístěny elektrody. Ty poté rozvádí jeho organismem elektrický proud přiměřené hodnoty, jenž se snaží působit v postižených místech proti nepříjemným bolestem.
Elektrické impulsy, které v rámci použití TENS vznikají, limitují bolestivé podněty směřující do míchy a mozku. Zároveň pomáhají uvolnit pacientovy svaly a zmírnit bolesti, které nemocní vlivem neuropatie pociťují. Také ovšem stimulují produkci endorfinů, což jsou chemické látky, které přirozeně působí proti bolesti. [16, 17, 18]
Výměnná plazmaferéza
Kromě toho se někdy přistupuje také k výměnné plazmaferéze, což je technika, kdy dochází k odstranění patologických látek a nadměrně zmnožených fyziologických součástí z pacientovy plazmy. Jde například o monoklonální proteiny, autoprotilátky nebo také o toxiny připojující se na plazmatické bílkoviny, které podporují rychlejší průběh nemoci, když je za rozvoj neuropatie zodpovědné nějaké autoimunitní onemocnění. [19, 20, 21, 22]
Stimulace míchy
Podle lékařů může být účinnou léčebnou metodou také stimulace míchy, která zabraňuje přenosu bolestivých stimulů do mozku. Terapie probíhá tak, že se k pacientově míše připojí stimulační elektrody, které poté blokují jednotlivé podněty, aby nepokračovaly dále směrem do mozku. Pokud je zkušební stimulace účinná, je možné pacientovi voperovat trvalý stimulátor. [23, 24]
Trápí vás neuropatická bolest?
Pomůcky a rehabilitace
Pokud jde o to, jakou má neuropatie léčbu, pomoci mohou také ergonomické sádry nebo dlahy. Ty poskytují podporu tělesné oblasti, která je neuropatií nejvíce postižena, což pomáhá zmírnit bolest a zajistit větší stabilitu. Mezi vhodné pomůcky je možné zařadit také různé hole, chodítka nebo správnou obuv, což jsou prostředky, které sice neuropatii neléčí, ale pomáhají předcházet bolestem a dalším komplikacím.
Ať už pacienta trápí neuropatie nohou, nebo jde třeba o neuropatii rukou, doporučuje se také soustředit se na fyzikální terapii. Rehabilitace pomáhají pacientům, kteří se potýkají se svalovou slabostí nebo zaznamenali problémy s rovnováhou. Díky vhodnému cvičení mohou získat zpět alespoň část sil, čímž se zlepší také jejich pohybové schopnosti, a zároveň zaznamenají úlevu od bolesti. [25, 26, 27]
Chirurgický zákrok
Pokud je za rozvoj neuropatie a nepříjemných bolestí zodpovědný útlak nervu, někdy je nutné přistoupit k chirurgickému řešení situace. To platí hlavně v případě vyhřezlých plotének nebo ve chvíli, kdy je za pacientovy obtíže zodpovědná přítomnost zhoubného či nezhoubného nádoru. [28, 29, 30]
Babské rady na neuropatii
Pacienti, které trápí nepříjemné bolesti spojené se zvýšenou citlivostí končetin, nebo naopak s necitlivostí, kvůli které nejsou schopní zaznamenat působení tepla, chladu nebo třeba bolestivých podnětů, často hledají i další způsoby, jak si mohou od svých problémů ulevit. Pokud je to i váš případ, můžete vyzkoušet k léčbě neuropatie babské rady.
Proti bolestem působí například pupalkový olej, ale jeho využití byste měli vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem, jelikož může negativně interagovat s některými medikamenty. Kromě toho se pak doporučuje vyzkoušet také akupunkturu, která pomáhá zmírnit příznaky neuropatie, a někteří zase nedají dopustit na kyselinu lipoovou, jež limituje bolesti u lidí s diabetickou neuropatií. [31, 32, 33]
Zdroje: medicinapropraxi.cz, neurologiepropraxi.cz, wikiskripta.eu, ninds.nih.gov, everydayhealth.com, nzip.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, healthline.com, forbes.com, neuromuskularni-sekce.cz
Je to nejhorší co můžete mít a nic nepomáhá. Beru neurontin,argofan,a prášky na bolest a stejně nic. Brala jsem na spaní zolpidem to pomohlo ale když chcete nebo musíte do práce tak opiáty apod. se brát nedají tak abyste fungovali.
Jsem postizený neuropatii nohou,nyni jdu na vysetrení i rukou,pocituji silné bolesti i od oblecení,palivé na dotyk,byl jsem v Centru bolesti kde mi predepsali canabis v tabletách,po mesici uzívaní zadna zmena,nepreju to ani nejhorsimu nepriteli,chodim jak po poziti,nikdy jsem nepil alkohol,mam diabetes druheho typu.
Dobrý den. Ze začátku léčby mi pomohlo,když jsem dostala Mirtazapin na uklidnění společně s Lyricou. Nyní mě stačí jen 2x denně Lyrika. Stále to cítím,ale dá se to už aspoň vydržet.
Zkonstatovali jste co vše je neuropatie ale jinak nic.
To nikomu nepomůže, to jste si mohli ušetřit.