Tato panenská radonová voda je pro účely balneoterapie čerpána z bývalého uranového dolu a potrubím je rozváděna do balneoprovozů lázeňských sanatorií. Během kúry pacient dochází 6krát týdně na koupel (teplota vody 36 °C), po dobu 20 minut s následným 10minutovým suchým zábalem. Při koupeli působí na kožní povrch pacienta alfa-záření, emitované radonem. Právě toto měkké alfa-záření představuje onu energii, díky které dochází v organismu k nabuzení všech biologických rezerv pro regeneraci tkání, stimulaci imunity, vzestup protibolestivých a protizánětlivých látek - endorfi nů a kortisolu. Nastartuje se také aktivace antioxidačních pochodů, které eliminují z organismu následky nejrůznějšího civilizačního zamoření - léčiv, chemických a konzervačních součástí průmyslově vyráběných potravin, kouření, saponátů a podobně. Buňky se stávají odolnějšími proti působení potenciálně karcinogenních látek. Efekt třítýdenní radonové kúry, doplněné o další léčebné procedury, přetrvává průměrně po dobu 8-10 měsíců po léčbě. Typickým klientem našich lázní je především pacient s revmatickým onemocněním pohybového aparátu - revmatoidní arthritis nebo spondylitis ankylosans, častěji uváděná jako Bechtěrevova nemoc. Tito pacienti přijíždějí do našich lázní v drtivé převaze takzvaně „na pokladnu“, tedy s návrhem na komplexní lázeňskou péči v délce 4 týdnů.
Léčebný pobyt typického pacienta v radonových lázních
Pan A. N. cestuje do lázní vůbec poprvé v životě. Je mu 35 let, pracuje jako malíř pokojů. Již několik let má bolesti zad, které přičítal svému povolání. Také ztuhlost, kterou v posledních letech pozoroval, se snažil jaksi podvědomě rozcvičovat, protože mu pohyb ulevoval. Návštěvy u lékaře nebyly nikdy jeho „hobby“, raději se se všemi zdravotními potížemi vypořádával po svém - aspirin, teplo na záda apod. Nedávno však prodělal velmi bolestivý zánět v oku, což jej donutilo navštívit očního lékaře. Zde se poprvé dozvěděl, že zánět duhovky může provázet zvláštní zánětlivé onemocnění páteře - Bechtěrevova nemoc. Po kompletním vyšetření páteře pomocí rtg, laboratorních testech a klinickém vyšetření u revmatologa se onemocnění skutečně potvrdilo. Lázně si vždycky představoval jako nějakou lepší dovolenou „na pokladnu“.
Na příjmu jej udivuje, s jakou důsledností se příjmová sestra zabývá jeho rodinnou i osobní anamnézou. Vše zaznamenává do chorobopisu v počítačové podobě. Následuje vstupní vyšetření u ošetřujícího lékaře. Anamnézu lékař doplňuje o fakta z historie současného onemocnění, pátrá po dalších komplikujících stavech, jako jsou úrazy, záněty a výpotky kloubů, bolestivé patní ostruhy nebo onemocnění Achillovy šlachy, oční záněty.
Pacient se tak o své nemoci během anamnézy dovídá další možné komplikující stavy. Dále lékař vyšetřuje celkový zdravotní stav ve smyslu kardiorespiračních funkcí, kde měří také rozsah respiračních pohybů hrudníku.
Při vyšetření břicha pátrá po známkách možného zánětu střev, což je častá komplikace tzv. enteropatických spondylartritid, nemocí příbuzných s Bechtěrevovou chorobou. Následuje orientační neurologické vyšetření. Rehabilitační analýza pacienta je pro tvorbu léčebného programu nejdůležitější. Lékař sleduje mimo jiné zejména charakter postoje a souměrnost pohybů při chůzi, bolestivé šetření například při svlékání, rozsah hybnosti ramen a kyčlí, rozvíjení páteře - parametry podle Stibora, Otta a Schobera, úklony. Časté jsou také entezopatické? potíže - bolestivé úpony svalů, symfýza, hřebeny kyčelních lopat, paty, Achillovy šlachy, sternokostální a křížopánevní synchrondrózy.
Lékař analyzuje i svalové dysbalance. Konziliární vyšetření a klinický komplement přestavují další vyšetřovací možnosti. Standardním způsobem je do vyšetřovacího schématu zařazena analýza krevního obrazu, zánětlivé markery, glykemie, analýza moči chemicky a sedimentu, podle potřeby i další biochemické údaje. Při ne zcela dostatečně dokumentované diagnóze doplňujeme ortopedické nebo revmatologické konziliární vyšetření a rtg.
Balneorehabilitační program
1. Část balneologická
Pacient absolvuje potřebný počet 24 Rn koupelí, doplněných o další vodoléčbu, jako jsou podvodní masáže, perličky, vířivky, skotské střiky. Jde o procedury zlepšující prokrvení a svalový tonus. Podle svého charakteru jde o procedury relaxační či víceméně dráždivé. Vodoléčba je vhodně doplněna klasickými masážemi.
2. Část elektroléčebná
V širším slova smyslu zahrnuje procedury generované přístroji, ať už jde o klasickou elektroléčbu (interferenční a diadynamické proudy, Träbertovy proudy, TENS apod.), dále ultrazvuk, pulzní magnetoterapii, laserterapii, diatermii.
Každá elektroléčebná procedura má svůj specifi cký účinek - od myorelaxačního, hyperemizujícího, přes analgetický až po biostimulační a regenerační. Proceduru vybírá lékař podle klinického nálezu a požadovaného léčebného efektu zcela individuálně pro každého pacienta.
3. Část rehabilitační
Zahrnuje speciální metodiky léčebné tělesné výchovy prováděné jak skupinově, tak individuálně. Pro „bechtěreviky“ máme vypracované zcela specifi cké cvičební jednotky i pro léčebnou gymnastiku ve vodě a na rehabilitačních balonech. Zaměřujeme se na obnovu dynamiky páteře a kořenových kloubů - ramen a kyčlí, protažení často velmi zkráceného svalového korzetu a svalů dolních končetin. Uvolňujeme dýchání a hrudník jako celek, často při cvičení zařazujeme zpěv.
Mezi specifi cké fyzioterapeutické výkony patří také refl exní a vazivová masáž, akupresura, refl exoterapie plosky nohy, mobilizace kloubů a páteře.
4. Doplňkové procedury
Jde o procedury ke zvýšení komfortu léčby při častých vedlejších diagnózách - například inhalace při chronických respiračních potížích, suché uhličité koupele pro kardiaky a hypertoniky, cvičení na přístrojích kondičního charakteru, akupunktura při nejrůznějších funkčních poruchách. Léčba chladem nebo teplem je indikovaná v našich lázních jen pro lokální ošetření, například při akutním zánětu kloubu nebo naopak při studeném výpotku či kontrakturách svalů. Léčebný program je pacientovi načasován v počítači rozpisové kanceláře s přihlédnutím k jeho celkovému stavu, zejména pohyblivosti.
Každý spěch a stres při docházení na procedury je na škodu úspěšné balneoterapii. Lázeňská léčba je kromě výše uvedených postupů také procesem úpravy životosprávy, pravidelností aktivit a odpočinku včetně klidného spánku, racionální pravidelné stravy, emočního vyladění a přátelské empatie ze strany veškerého personálu lázní. Ošetřující lékař minimálně jednou týdně kontroluje zdravotní stav svých pacientů, věnuje se jejich zdravotní edukaci a pomáhá radami při ergonomické analýze pacientova pracoviště či rekreačního sportování.
Při závěrečné prohlídce lékař zhodnotí jak subjektivní stav klienta, tak objektivní klinické parametry, vystaví lékařskou zprávu s kompletním zdravotním nálezem, absolvovanou terapií, doporučí další léčebná a životosprávná opatření.
SOUHRN
Tradiční jáchymovská lázeňská léčba je již sto let založena na přírodním léčebném zdroji, kterým jsou radonové prameny. Měkké ionizační záření alfa produkované radonovými koupelemi léčí zejména revmatické choroby, ale i všechny potíže pohybového aparátu, včetně stavů po ortopedických operacích nebo bolesti zad. Lázeňská léčba je standardně doplňována o další moderní prvky fyzioterapie.
SUMMARY
The traditional spa treatment in Jachymov has been based on natural source radon for hundred years. Soft ionizing radiation treats especially rheumatic diseases and all other problems with locomotor system, including post surgical conditions or back pain. The spa treatment is routinely supplemented by other modern physiotherapy modalities.
O autorovi: MUDr. Lenka Dráská, hlavní lékařka, Léčebné lázně Jáchymov, a. s.