V tom ale nejsou zákroky, které si pacienti hradí v plné výši. Jde zejména o kosmetické operace, ale i zubní protézy a další. Ve skutečnosti může být cizinců v českých zdravotnických zařízeních tedy léčeno mnohonásobně víc.
Čísla nepřímo potvrdil i Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Do ČR už za zdravotní péčí jezdí podstatně více cizinců, než se léčí českých pojištěnců v zahraničí.“
Podle něj si zahraniční pojištěnci obvykle vyberou VZP jako tzv. výpomocnou zdravotní pojišťovnu, která je povinna za ně zdravotní péči uhradit a následně ji přeúčtovává do zahraničí jejich zdravotní pojišťovně.
Gajdáček: Stojaté vody se rozvíří
„Opatření Evropské unie může rozvířit stojaté vody českého zdravotnictví a bude ku prospěchu jak z hlediska kvality, tak využití pracovišť,“ soudí Jaromír Gajdáček, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.
Podle něj určitě české nemocnice nebudou odmítat české klienty a prodlužovat čekací doby jen proto, že se tam budou chodit léčit lidé ze zahraničí. „Pokud by se tak dělo, pak okamžitě budeme žádat nápravu.“
Gajdáček řekl, že dosud je to tak, že v zahraničí je zajištěna akutní péče.
„Plánované operace se mohou nasmlouvat se zahraničním zařízením jedině v případě, že takováto péče není v České republice dostupná.“