Legislativní úprava zdravotnického vzdělávání

10. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Vzdělávání zdravotnických pracovníků „nelékařů“ po vstupu ČR do EU a po přijetí zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních).


Vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků v České republice bylo třeba zásadním způsobem upravit, zejména v souladu s požadavky Evropské unie a zásadami volného pohybu osob v oblasti poskytování zdravotní péče, volného přístupu fyzických osob ke zdravotnickému vzdělávání a právnických a fyzických osob k poskytování zdravotnického vzdělávání s cílem volného uplatnění na pracovním trhu Evropské unie. Pracovníci ve zdravotnictví byli rozděleni na zdravotnické pracovníky a jiné odborné pracovníky. Byl zaveden nový systém specializací, který byl doposud značně nepřehledný a působil problémy ve zdravotnické praxi. Značný počet zdravotnických povolání nebyl upraven zdravotnickými právními předpisy, především absolventi vyšších zdravotnických škol a vysokých škol. Obory jednotlivých povolání i dalšího vzdělávání odpovídaly době svého vzniku. Nebyly stanoveny kompetence těchto pracovníků, a tím bylo obtížné jejich pracovní i platové zařazení. Změny vycházely rovněž z platné právní úpravy středních, vyšších a vysokých škol po roce 1991. Rozvoj lékařských věd i potřeby zdravotnické praxe vyžadovaly zřízení nových specializačních oborů a bylo nutné vyřešit postavení těchto absolventů a umožnit jim prohlubování dosažené odborné způsobilosti podle potřeb zdravotnické praxe.

Hlavní principy změn

zásada volného přístupu ke vzdělávání v souladu se zásadami o umožnění volného pohybu osob, které vyplývají ze směrnic Evropské unie úprava dvou zdravotnických povolání, která jsou regulována Evropskou unií, a to povolání všeobecných sester a porodních asistentek definice výkonu zdravotnických povolání radiologického fyzika, radiologického technika a radiologického asistenta a promítnutí směrnice Evropské unie upravující oblast radiační ochrany úprava podmínky pro získání odborné a specializované způsobilosti pro výkon uvedených zdravotnických povolání jednoznačné stanovení podmínky pro samostatný výkon zdravotnického povolání zavedení akreditačního řízení a umožnění přístupu k poskytování celoživotního a dalšího vzdělávání ve zdravotnictví právnickým nebo fyzickým osobám a zabezpečení státní garance úrovně tohoto vzdělávání (rozumí se uskutečňování vzdělávacího programu oboru specializačního vzdělávání, certifi kovaného kurzu nebo akreditovaného kvalifi kačního kurzu schváleného ministerstvem zdravotnictví nebo jeho části) vymezení podmínky pro výkon zdravotnického povolání fyzických osob v souladu s čl. 26 odst. 2 Listiny základních práv a svobod a stanovení přesnějšího vymezení podílu profesních organizací na vzdělávání ministerstvo zdravotnictví bylo zmocněno k vydání vyhlášek, kterými je upravena problematika atestačních zkoušek, registračních zkoušek, minimálních požadavků na studijní programy, na zdravotní způsobilost zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků a činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků stanovení oborů specializačního vzdělávání, označení odbornosti a činnosti specialistů nařízením vlády podle zvyklostí členských států EU tak, aby byl umožněn volný pohyb a popřípadě usídlování zdravotnických pracovníků úprava výkonu povolání jiných odborných pracovníků, kteří získali odbornou způsobilost k provádění činností, které nejsou poskytováním zdravotní péče, ale bezprostředně s ní souvisejí stanovení podmínky pro uznávání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání všeobecné sestry a porodní asistentky, pro státní příslušníky členských států EU, kteří získali způsobilost k výkonu těchto zdravotnických povolání v jiném členském státě než České republice stanovení povinnosti vysokých škol předložit ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy žádost o akreditaci bakalářských a magisterských studijních programů pro přípravu všeobecných sester a porodních asistentek do stanoveného data tak, aby byla zabezpečena harmonizace vzdělávání k předpokládanému datu vstupu České republiky do EU stanovení povinnosti ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy předložit ministerstvu zdravotnictví do stanovené doby učební dokumenty pro střední a vyšší zdravotnické školy tak, aby ministerstvo zdravotnictví mělo možnost provést úpravy v těchto dokumentech v návaznosti na ustanovení zákona

Vzdělávání „nelékařů“ v ČR v mezinárodním měřítku

Bylo rovněž nutné zhodnotit právní úpravy s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, a její slučitelnost s právními akty Evropských společenství, včetně zohlednění příslušných směrnic EU, zkušeností některých středoevropských zemí, závěrů hodnocení zástupců expertů Evropské komise v rámci Evaluační mise, která se v České republice uskutečnila ve dnech 16.-19. 4. 2002.

Pro uznávání ostatních zdravotnických povolání u osob přicházející ze zemí mimo členské státy EU byl stanoven jiný režim, a to za předpokladu uznání zahraničního vzdělání formou aprobační zkoušky, prokázání bezúhonnosti a schopnosti odborně komunikovat v českém jazyce. Osobám, kterým jejich odbornou nebo specializovanou způsobilost uznala kterákoli členská země EU, nemusí být aprobační zkouška uložena.

Samostatný výkon povolání

Členění zdravotnických povolání vychází ze způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, které je rozlišeno podle toho, zda je zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu zdravotnického povolání samostatně, nebo pod odborným dohledem. Podmínkou k samostatnému výkonu zdravotnického povolání je vedle získání příslušné odborné způsobilosti též registrace (osvědčení) a také to, že pro tato povolání jsou rámcově vymezeny činnosti a stanoveny podmínky pro získání odborné, popřípadě specializované způsobilosti k výkonu povolání.

Ze systému zdravotnických povolání byl vypuštěn oční optik (technik), který ve smyslu právních předpisů vydaných v působnosti ministerstva zdravotnictví neposkytuje zdravotní péči, ale poskytuje služby v rámci živnostenského zákona. Toto se netýká povolání optometristy, součástí jehož výkonu povolání je poskytování zdravotní péče.

Změnilo se označení odbornosti některých zdravotnických povolání, například dietní sestry (nutriční terapeut), asistenta hygienické služby (asistent ochrany veřejného zdraví) atd. Na základě potřeby zdravotnické praxe byla doplněna některá nová zdravotnická povolání, např. biomedicínský technik. Zdravotničtí pracovníci způsobilí k výkonu zdravotnického povolání pod odborným dohledem nebo přímým vedením

U těchto zdravotnických pracovníků byl upraven výkon povolání tak, že rámcově byly vymezeny činnosti a stanoveny podmínky pro získání odborné způsobilosti k výkonu povolání. Obor všeobecná sestra realizovaný na střední zdravotnické škole byl nahrazen oborem zdravotnický asistent, který nebude odpovědný za poskytování všeobecné ošetřovatelské péče, protože bude pracovat pouze pod odborným dohledem. Proto nemůže být považován za povolání specifi cky regulované směrnicemi EU. U některých dalších zdravotnických povolání se změnilo označení odbornosti, např. dietní sestry (nutriční asistent), pitevní laborant-preparátor (autoptický laborant).

Důležitá upozornění

Pokud došlo u některých zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků k přerušení výkonu povolání na dobu delší než pět let v průběhu předcházejících šesti let, stanovil se postup směřující k žádoucímu obnovení potřebných odborných vědomostí a dovedností.

Bylo zakotveno zachování veškeré způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, včetně specializovaných, které byly získány podle dosavadních právních předpisů, a stanoven přechodný režim pro realizaci specializačního vzdělávání klinickými pracovišti institutů z důvodu zajištění kontinuity ve vzdělávání, tj. do rozhodnutí akreditační komise, nejdéle však na dobu dvou let od účinnosti zákona.

Ze zákona o správních poplatcích se nově zavádí poplatek za vydání rozhodnutí o zapsání do Registru fyzických osob oprávněných k samostatnému výkonu zdravotnického povolání, za vydání rozhodnutí o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na území České republiky osobám, které získaly vzdělání v cizině nebo na území České republiky v jiném jazyce než českém, který se bude vztahovat i na občany přicházející ze zemí EU, a poplatek za vydání rozhodnutí v akreditačním řízení.

Vzhledem k oprávnění ministerstva zdravotnictví vyjadřovat se ke studijním programům zdravotnického zaměření byl doplněn zákon o vysokých školách o povinnost ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vyrozumět ministerstvo zdravotnictví o vydání rozhodnutí o udělení akreditace studijnímu programu zdravotnického zaměření a předat mu příslušný studijní program do stanovené doby tak, aby ministerstvo zdravotnictví mohlo realizaci programu včas a řádně zabezpečit.

Formy vzdělávání se člení na vzdělávání, kterým se získává odborná způsobilost k výkonu zdravotnického povolání, a na vzdělávání celoživotní, které navazuje na získanou odbornou způsobilost.

Akreditovaný kvalifi kační kurz vede jednak k získání odborné způsobilosti pro jiné odborné pracovníky ve zdravotnictví při splnění dalších podmínek a u některých povolání k získání odborné způsobilosti některých zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání pod odborným dohledem nebo přímým vedením (dříve „nižší a pomocní zdravotničtí pracovníci“).

Podrobněji se upravuje specializační vzdělávání a certifi kovaný kurz, a to vzhledem k tomu, že tyto formy vedou k získání specializované způsobilosti nebo zvláštní odborné způsobilosti. Na základě dosavadních zkušeností byl upraven průkaz odbornosti, který slouží k zaznamenávání průběhu absolvovaného vzdělání, včetně odborné praxe.

Registrace

Registrace je podmínkou pro samostatný výkon zdravotnického povolání. Důvodem je zajištění vysoké úrovně poskytování zdravotní péče a její periodická kontrola. Ministerstvo zdravotnictví zřídilo Registr fyzických osob oprávněných k samostatnému výkonu zdravotnických povolání, který je veřejně přístupný, s výjimkou citlivých údajů. To znamená, že pacient si může zkontrolovat, zda o něho pečuje kvalifi kovaný zdravotnický pracovník. Rovněž slouží k zabezpečení volného pohybu osob a uznání profesního vzdělání pro výkon povolání v zemích EU.


O autorovi: PhDr. Ivanka Kohoutová, ředitelka odboru vzdělávání a uznávání kvalifikací nelékařských zdravotnických pracovníků a ošetřovatelství, odborná asistentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovích

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?