Praha -
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury sice v říjnu na svém zasedání zaznamenal rozdílné názory na tento lék, který je generikem originálního přípravku Fosamax 70, ale definitivně o jeho dalším osudu rozhodne až Evropská komise. Výhrady se týkaly dostatečnosti doložení bioekvivalence s originálním přípravkem. Pokud Evropská komise přijme výhrady CHMP, bude pravděpodobně v České republice během několika týdnů registrace Alendrosu 70 pozastavena.
„SÚKL považuje účinnost a bezpečnost léčivého přípravku Alendros 70 za natolik dostatečně prokázanou, že u pacientů léčených tímto přípravkem není třeba přistupovat ke změně léčby,“ uvedla Černá.
Jaroslav Jeníček z Českého národního fóra proti osteoporóze ČTK řekl, že se v Česku prodá 15.000 balení léku Alendros 70. Na trhu jsou další dva generické léky, které obsahují stejnou účinnou látku jako Fosamax 70. Na oba léky přispívají zdravotní pojišťovny stejnou částkou, ale rozdílná je výše doplatku, protože originální lék je dražší. V ČR sice trpí osteoporózou asi 600.000 lidí, ale podle Jeníčka se jich léčí 30.000.
„Pacienti určitě nejsou bezprostředně ohroženi. Je možné, že za několik měsíců Alendros na českém a celoevropském trhu nebude, a je také možné, že ho výrobce, který se odvolal, v dalším kole jednání obhájí,“ uvedl Jeníček.
Podle Černé je kromě Fosamaxu a Alendrosu registrováno v ČR dalších šest léčivých přípravků se stejnou účinnou látkou. Dva z nich jsou na českém trhu a lze je v případě potřeby využít pro zajištění léčby.
ČTK