Ačkoli britská vláda tvrdí, že zpřísněná opatření pro chov evropské drůbeže jsou zatím zbytečná, londýnský starosta Ken Livingstone již zásobil své úředníky lékem Tamiflu za milión liber.
Švýcarská farmaceutická firma Roche, výrobce Tamiflu, obdržela velké objednávky z více než třiceti zemí včetně USA, Německa či Francie. Firma očekává, že letošní tržby za lék proti chřipce dosáhnou téměř 580 miliónů dolarů.
Všechny velmoci chtějí tolik léku, aby pokryl 20 až 40 procent jejich populace. Washington objednává dvacet miliónů léčebných kúr po deseti pilulkách. Výrobní kapacity Roche v Evropě už zdaleka nestačí a firma zvažuje, že letos na podzim otevře až šest nových výrobních linek v USA.
„V porovnání s rokem 2003 se kapacita produkce Tamiflu zvýší více než osminásobně,“ sdělil mluvčí Roche Terence Hurley americkým médiím.
Vlády se řídí doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), která lék Tamiflu doporučila. Zásobuje se jím i ona sama. Firma Roche minulý týden oznámila, že daruje WHO antivirální léky pro tři milióny lidí.
„Pokud vypukne pandemie chřipky, tyto léky budou moci být rychle dodány do centra pandemie,“ řekl agentuře Reuters ředitel WHO Lee Jong-wook. „Nebudeme-li připraveni, budou milióny a milióny obětí.“
O tom, že v případě pandemie nebude dostatek léku pro všechny, není sporu. Britové shromažďují například týdenní dávku léku pouze pro čtvrtinu populace.
„Byl vytvořen seznam členů britských elit, kteří by nedostatkové léky a vakcíny dostali přednostně,“ uvedl deník Times. Kromě královské rodiny, kabinetních ministrů a zdravotníků jsou mezi vyvolenými například i pracovníci stanice BBC.
Podrobný krizový scénář už má i město New York. Počítá s tím, že denně by umíralo 400 lidí. „Největší slabinou by byl nedostatek nemocniční kapacity,“ řekl Irwin Redlener, ředitel Národního krizového centra na Columbia University listu New York Times.n
Mnozí lidé se proto začali zásobit sami. Kanaďané si například horečně nechávají předepisovat Tamiflu a nakupují ho i v internetových lékárnách. Týdenní léčba vyjde asi na šedesát dolarů.
Stejně se chovají obyvatelé USA - počet předpisů na Tamiflu se zvýšil z 500 tisíc předpisů v roce 2004 na téměř 1,7 miliónu jen za první pololetí tohoto roku. Lékaři od toho spíše odrazují.
„Není jisté, jestli kmen H5N1 způsobí epidemii mezi lidmi a zda v takovém případě lék bude fungovat. Nahromaděným lékům navíc může vypršet expirace ještě než pandemie začne,“ řekl David Buttler-Jones, hlavní kanadský hygienik.
Zásoby ale chtějí mít i velké firmy. Londýnská International SOS, která zajišťuje zdravotnické služby více než šesti tisícům firem včetně Coca-Coly, Motoroly či Exxon Mobilu, klientům lék doporučuje jako ochranu pro zaměstnance.
„Firmy chtějí zajistit, aby v případě pandemie mohlo jejich podnikání pokračovat,“ řekl viceprezident společnosti Miles Druckman. Pokud by skutečně vypukla pandemie kvůli mutaci viru ptačí chřipky, byl by Tamiflu zřejmě jediný dostupný lék po několik měsíců, než by lékaři dokázali vyvinout a rozšířit účinnou vakcínu.
Úmrtnost u několika desítek případů, kdy se ptačí chřipka v Asii přenesla ze zvířete na člověka, byla asi padesátiprocentní. Tamiflu je účinný proti běžné i ptačí chřipce. Dokáže zmírnit průběh a délku trvání nemoci. Musí se ale podat do dvou dnů od chvíle objevení prvních příznaků.
Lucie Beranová,
Hospodářské noviny