Lék vyrábí společnost GlaxoSmithKline se sídlem v Londýně. Šéf jejího oddělení vývoje léků proti cukrovce Lawson McCartney podle agentury AP řekl, že analýza není definitivní vědecký důkaz a společnost nevidí „nic, co by nasvědčovalo“ existenci rizik uvedených ve studii. Přípravek se užívá k léčení lidí s cukrovkou také v Česku.
Podle lékařské studie zvyšuje lék s účinnou látkou rosiglitazone riziko srdečního úmrtí o 64 procent a hrozbu srdeční příhody o 43 procent, píše agentura Reuters. Studie byla zveřejněna na internetových stránkách časopisu www.nejm.org.
Věra Černá ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ČTK řekla, že zprávu o nepříznivých účincích Avandie vydala americká léková agentura jen pro USA. V Evropě zatím žádné zprávy nejsou.
Připomněla, že na webových stránkách SÚKL je první varování o nepříznivých účincích rosiglitazonu už z 9. března. Uvádí se v něm, že přípravek zvyšuje riziko zlomenin kostí chodidel, ruky a paže u žen. U mužů tyto dopady nemá. V Evropě se nesmí podávat v kombinaci s inzulinem, protože zvyšuje riziko srdečního selhání.
„Upozornili jsme v březnu lékaře, aby při předepisování těchto přípravků byli opatrní a zvýšeně pacienty kontrolovali,“ uvedla Černá.
V ČR jsou podle údajů na webu SÚKL registrovány přípravky Avandia (obsahuje rosiglitazon), Avandamet (kombinace rosiglitazonu a metforminu) a Avaglim (kombinace rosiglitazonu a glimepiridu). „Americká studie je prvním signálem o dalších nepříznivých účincích. Zatím nebudeme dělat závěry, ale situaci sledujeme. Jakmile by vyšlo doporučení pro Evropu, budeme veřejnost informovat,“ dodala Černá.
„Máme stále velkou důvěru v bezpečnost, a samozřejmě v účinnost léku Avandia jako důležitého diabetického léku,“ komentoval studii McCartney z farmaceutické firmy.
Nissen a jeho kolegové analyzovali údaje od 15.560 pacientů, kteří brali rosiglitazone, proti údajům od 12.283 pacientů, kteří jej nebrali.
Průměrný věk pacientů v obou skupinách nepřesáhl 57 let. Zjištění zprávy jsou založena na analýzách 42 zveřejněných klinických studií, které porovnávaly riziko srdečních příhod a se srdečními chorobami spojených úmrtí u pacientů, kteří brali lék Avandia s pacienty, kteří brali placebo či jiné léky na cukrovku.
Lék přišel na trh před osmi lety a od té doby ho bere více než šest milionů lidí na celém světě.
Informace zasáhla akcie firmy, které se v úterý na londýnské burze propadly o více než pět procent.
ČTK