Tato optimistická zpráva však má stín - Češi se tohoto smrtelného onemocnění přestali bát, a tak nakažených přibývá.
Proč je přesto v České republice relativně nízký počet nakažených HIV? Konzultant AIDS centra ve Fakultní nemocnici Bulovka neurolog Rudolf Černý tvrdí: „Je to tím, že Češi mají menší biologickou dispozici k nákaze virem HIV než jiné národy.“
Podle Černého má deset až dvacet procent Čechů zmutovaný jeden z receptorů bílkoviny na lymfocytu (druh bílé krvinky zapojené do imunitního systému), do něhož vir proniká. Zmutovaný receptor brání uchycení viru HIV.
„V germánské a románské populaci má tuto dispozici jen pět procent lidí,“ uvedl Černý. V České republice je nyní registrováno 931 HIV pozitivních českých občanů a cizinců s trvalým pobytem.
Marie Brůčková ze Státního zdravotního ústavu uvedla, že AIDS se rozvinul u 210 lidí. Jaroslav Jedlička ze Státního zdravotnického ústavu upozorňuje na nebezpečí toho, že se Češi přestávají bát infekce. Smrtelné onemocnění se změnilo v chronické a už tolik neděsí.
Proto zřejmě také narůstá počet infikovaných HIV. Dříve každý rok přibývalo zhruba šedesát nakažených, nyní je to přibližně sto lidí. Infekce se u nás šíří zejména mezi homosexuály a bisexuály. V západní Evropě má virus HIV asi 700 tisíc lidí. V porovnání s Českem tam žije více toxikomanů, kteří si drogu aplikují nitrožilně.
AIDS je především onemocněním imunitního systému s řadou komplikací. Třetina pacientů trpí neurologickými potížemi. Nejčastěji jsou postiženy dolní končetiny a centrální nervový systém, což nakonec vede k demenci.
Právo