PRAHA - V ní m. j. je, že náklady na léky v příštím roce budou maximálně ve výši 98 % nákladů na léky v letošním roce.
„Bude to velmi obtížné. Nulový nárůst výdajů na léky se povedl jen dřívějšímu západnímu Německu a Japonsku, a to pouze na rok. Ale i tam potom zase výdaje stouply,“ řekl ve středu profesor Jan Švihovec, vedoucí farmakologického ústavu II. lékařské fakulty UK. Informoval, že by to mohlo znamenat:
* radikální omezení předepisování drahých léčiv
* lékové limity pro lékaře a zdravotnická zařízení
* snížení úhrad od zdravotních pojišťoven a další opatření.
Dohoda ale předpokládá zachování dostupnosti a kvality péče. K tomu pak stanovuje několik opatření. Žádná z nich se nemají bezprostředně pacienta a jeho přístupu k lékům dotknout.
K většímu šetření by mohla přispět i podpora tzv. generických léků, což jsou přípravky stejně účinné, ale již nechráněné drahými patenty. V Česku se na počtu prodaných balení léků již podílejí 56 %.
Přesto ale jejich zavedení může náklady pojišťoven paradoxně zvýšit. Generické léky, i když vůči originálům jsou mnohem lacinější, se stanou dostupnějšími pro mnohem širší okruh obyvatel, lékaři je budou častěji předepisovat a náklady stoupnou.
Lékoví odborníci jsou tedy z této části dohody pojišťoven s Paroubkem dost rozpačití a její praktické zavedení si neumějí představit.
Právo