Univerzitní profesor Lothar Wicke ztratil své zaměstnání klinického ředitele Rudolfinerhaus Klinik pro rozpory kolem prohlášení, která se objevila během volební kampaně na Ukrajině, že opoziční kandidát ViktorJuščenko byl otráven. Wicke se rozešel s vedením nemocnice v otázce účasti na mediální kampani o Juščenkově zdravotním stavu, který byl podle Wicka označen za otravu ještě dříve, než byla stanovena diagnóza.
Při hledání původu podezření na otravu dioxinem, které bylo připisováno klinice, se ukázalo, že zdrojů bylo několik, a že hlavním byl Nikolaj Korpan, ukrajinský lékař, který Juščenka léčil.
Wicke rozhodně nesouhlasil s únikem informací, veřejně odmítl dohady o otravě a trval na tom, že pro ně neexistují žádné důkazy, a že se klinika nemá na ukrajinské volební kampani podílet.
Wicke říká, že po tomto prohlášení mu bylo vyhrožováno smrtí, a že kvůli výhrůžkám mu policie na 24 hodiny dala ozbrojenou ochranu.
Wicke říká, že poslední kapkou bylo, když mu telefonoval anonym, muž který se představil jako „přítel z Ukrajiny“ a mluvil anglicky s cizím přízvukem. Ten ho varoval: „Dávej si pozor, tvůj život je v nebezpečí“.
12. prosince 2004, krátce po zveřejnění Wickova prohlášení, ředitel kliniky Michael Zimpfer oznámil, že Wicke odstoupil ze své funkce hlavního lékaře z „čistě osobních důvodů a ze své vlastní iniciativy“, ale nadále zůstává šéfem radiologického oddělení. Ale 18. ledna 2005 byl Wicke odvolán i z této funkce. Dnes žaluje Rudolfinerhaus Klinik pro výpověď bez udání důvodu.
Když byl tázán, zda jeho výpověď nějak souvisí s Juščenkovým případem, řekl: „Nebudu to komentovat, ale vzhledem k faktům pro vás jistě nebude těžké udělat si svůj vlastní názor. V oficiálním prohlášení se uvádí, že jsem odešel z vlastní vůle, ale to není pravda.“
Wicke znovu potvrdil svůj nesouhlas s původní neoficiální diagnózou otravy. „Při prvních dvou vyšetřeních Juščenka nebyly nalezeny vůbec žádné důkazy otravy.
Osobně jsem se zúčastnil a mohu vám říci, že vídeňský Ústav soudní medicíny v jeho krvi nenašel žádné stopy otravných látek… A když není jed, nemůže být ani otrava.“
Wicke řekl, že ztratil své zaměstnání, protože se odmítl podílet na politických hrách, a dodal: „Odmítám, aby lékaři pod tlakem měnili své odborné názory a vydávali prohlášení, která se neopírají o medicínské důkazy, jen z politických nebo finančních důvodů. Skutečností je, že jsem byl žádán, abych změnil své stanovisko a dostal jsem dokonce písemný pokyn, abych změnu svého stanoviska veřejně ohlásil. Žádal mě o to Dr Zimpfer. Odpověděl jsem jen, že to beru na vědomí, ale změnit své stanovisko bez medicínských důkazů jsem odmítl. Nejednal jsem proti svému svědomí ani proti lékařské etice.“
Svůj osobní názor na Juščenkovu chorobu ale Wicke odmítl sdělit a neodpověděl ani na otázku, zda je důvod pochybovat o konečné diagnóze. „Ta byla oficiálně oznámena při třetí Juščenkově návštěvě ve Vídni. Já jsem byl v té době již z případu odvolán; nemohu se vyjadřovat, protože nevím, jaká fakta byla brána v úvahu.“
Mluvčí kliniky prohlásil, že „se snažíme vyřešit tento problém co nejlépe.“
(shu), www.Zdravi.Euro.cz