V nejbližších letech se očekává velký nedostatek specialistů v oboru onkologie. Tento fakt je dán především tím, že se prodlužuje průměrný věk člověka a přibývá vyléčených onkologických pacientů.
Odborníci očekávají, že se tato krize rozvine zhruba za 10 až 15 let. Vyplývá to ze studie Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO), kterou otiskl časopis Journal of Oncology Practice.
Autoři studie předpokládají, že do roku 2020 vzroste poptávka po ošetření na onkologických pracovištích o 48 procent, ale kapacita lékařského personálu se navýší pouze o 14 procent.
Ve Spojených státech roste počet onkologů velmi pomalu. Zatímco v roce 2005 bylo těchto specialistů kolem 10 400, v roce 2020 se očekává jejich nárůst pouze na 12 500.
„Připravíme na praxi více onkologů. Oproti velkému nárůstu pacientů, kteří jejich péči budou potřebovat, bude však toto navýšení stále malé,“ uvedl pro agenturu Reuters Michael Goldstein, šéf vzdělávacího a náborového oddělení ASCO (více - ZDE).
Pokud se tato predikce vyplní, bude to mít výrazně negativní dopad na kvalitu onkologické péče, varují autoři studie. Pacienti by tak nemohli využívat nejnovějších poznatků na poli onkologického výzkumu.
Onkology proto čeká nezbytná nutnost změny organizace každodenní práce. „Lékař pracující v oboru onkologie bude spíše vedoucím specializovaného týmu. Bude více času věnovat organizaci poskytování péče, spíše než přímému kontaktu s jedním pacientem,“ uvádí Michael Goldstein.
Výrazný nedostatek lékařů v některých specializacích se očekává také v České republice. Podle Antonína Maliny, ředitele Institutu postgraduálního vzdělávání, bude v souvislosti se stárnutím populace nejen málo onkologů, ale také specialistů na kožní lékařství, geriatrii, klinickou biochemii či psychiatrii.
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz