Dnes opět jednání premiéra Paroubka se zástupci pojišťoven, lékařů, nemocnic a ministryní
Dnes mají všechny strany premiérovi předložit argumenty pro a proti, zda zvýšit, nebo nezvýšit cenu lékařské práce, a tím i platy lékařů.
Očekává se, že tato schůzka by měla dát zásadní rozhodnutí. Vláda má totiž za týden projednávat koncepci zdravotnictví a finanční stabilizaci resortu a měla by z dnešního jednání vycházet.
Sobotka ministryni podpořil
Už včera bylo na zdravotní scéně rušno. Aktéři dnešního setkání jednali mezi sebou a návrhy se zabývali i ekonomičtí ministři.
Ministr financí Bohuslav Sobotka Emmerovou podpořil v úsilí o finanční rovnováhu resortu. Výsledky ale jinak nepřinesly nic nového.
Česká lékařská komora stále požaduje, aby ministryně zdravotnictví Milada Emmerová splnila svůj slib z loňského roku, že navýší ohodnocení lékařské práce v seznamu výkonů. Jinak hrozí akcemi, které by mohly mít dopad na pacienty. I když nemluví o stávce, mohli by lékaři do ní vstoupit, a tak omezit péči o pacienta.
Průměrný měsíční plat lékaře - podle výpočtů pojišťoven - by tak měl stoupnout ze současných 39 na 85 tisíc korun.
„Chci jim přidávat, jejich práce je finančně podhodnocena oproti EU, ale není možné to udělat okamžitě. Mohlo by to vést ke kolapsu českého zdravotnictví a takto bych se proslavit v žádném případě nechtěla,“ vysvětlila Právu. Dodala, že „výpočty pojišťoven ukazují, že by se desetimiliardový dluh pojištění zvýšil o dalších 24 miliard. Komora žádné výpočty nepředložila.“
„Přidání je nemožné. Na to prostě nejsou peníze,“ tvrdí ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.
Prezident Rath Musílkové oponuje. „Tato úprava první rok určitě nebude stát ani korunu a v dalších letech záleží na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, na kolik se do systému úhrad promítne změna ceny práce v seznamu výkonů.“
Nemocnice varují
Zatímco s navýšením ceny lékařské práce Emmerová nepočítá, nemocnice by si zřejmě pohoršit neměly. Ministryně má úmysl nevydat připravenou novou cenovou vyhlášku na druhé pololetí, protože ji nemocnice varovaly, že by se tak dostaly do velkých problémů.
Za akutní péči by dostaly méně o 3 procenta a za péči o dlouhodobě nemocné míň o 13 procent.
„To zhorší dostupnost zdravotní péče, nemocnice budou opouštět potřební odborníci, mnohé léky nebudou k dispozici, prodlouží se čekací doby na ošetření a budou se odkládat plánované operace. Omezí se ošetřovatelská péče, ale i úklid a opravy a bude nevyhnutelné snížit úroveň stravování pacientů,“ píše se v tiskovém prohlášení asociace nemocnic.
Emmerová tedy asi novou vyhlášku pro nemocnice na druhé pololetí nevydá, a tak v platnosti zůstanou navýšené ceny z prvního pololetí. S tím nemocnice vcelku, se skřípěním zubů, souhlasí.
Jak to s přidáváním peněz ve zdravotnictví dopadne, bude záležet na tom, zda vláda schválí 19 opatření k finanční stabilizaci resortu, které připravilo ministerstvo.
Nově byly včera obohaceny o rychlejší zavedení stoprocentního přerozdělení pojistného mezi pojišťovnami, což by umožnilo VZP zmenšit dluh, a zavedení sociálně-zdravotního lůžka, na které by si pacient připlácel.
V rámci 19 opatření je i návrh, aby stát zvýšil pojistné za osoby, za které ho platí. „Když se to podaří, bylo by vše v pořádku a mohli bychom si leccos dovolit,“ říká Emmerová.
Emmerovou v názoru, že by stát měl platit víc za své pojištěnce, podporuje i ředitelka VZP Musílková.
„Stát platí pojistné za 5,5 miliónu obyvatel, hlavně za důchodce a děti. Jeho podíl na celkových financích ve zdravotnictví se oproti dřívějšku zmenšil z 28 na 21 procent. Kdyby tento podíl zůstal dodneška, zdravotnictví by mělo navíc 78 miliard a neměli bychom žádné problémy,“ říká ředitelka Musílková. Zároveň soudí, že nemocnice umějí nakupovat materiál laciněji, ale nedělají to.
Peníze chtějí i další organizace
Peníze pro lékaře požaduje i Lékařský odborový klub, který dokonce přišel s tím, že stát by měl platit za své pojištěnce 967 korun měsíčně, což je dvakrát víc než dosud. Tím chce získat asi 34 miliard korun, aby bylo na vyšší platy lékařů. Bouří se i lékárníci. Jejich prezident Lubomír Chudoba tvrdí, že polovina všech lékáren je ohrožena, protože dostávají pozdě peníze od pojišťoven.
Pacient první a poslední
Všechny organizace se zaštitují pacientem. Tvrdí, že vše, co dělají, je v jeho zájmu. Ve skutečnosti si ho ale berou jako štít. Jak jinak pochopit, že když peníze nedostanou, zhorší se péče o pacienta. „Stále se málo hledají vnitřní rezervy,“ říká ministryně Emmerová.
Dnešní jednání u premiéra Paroubka by tedy mělo být klíčové pro další osud zdravotnictví.
Právo
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Karel Obr:
Není pochyb o tom, že požadavky doktorů jsou zcela legitimní. Emmerová je podvodnice a lhářka, protože sama doktorům slíbila zvýšení platů od 1.7.2005, což
bylo i veřejně publikováno. Ona sama patří mezi to politické panstvo, které si
stále zvyšuje své příjmy které i tak jsou neúměrné míře práce, kterou odvedou.
Stačí připomenout její katastrofální počiny: jen namátkou - střihání nehtů v Broumově, hrátky s Noradrenalinem, zvýhodnění Zentivy, nečetla vyhlášku, kterou
podepsala, tvrdí, že nesouhlasí s doplatky za léky a přitom její vyhláška skokovým
způsobem zvýšila doplatky za léky, které loni byly bez doplatků, atd.
Ono kdyby to naše politické panstvo bylo trochu skromnější, utrácelo samo jen to nezbytné,splnilo sliby o restrikci úřednictva, které je stejně k ničemu, tak potom by bylo dost peněž nejen pro doktory, ale i pro hasiče a hlavně na důchody. Ale když se na nejvyšších místech krade a podvádí a lhaní je běžnou pracovní politickou metodou, tak se nelze divit, že peníze nejsou na nic. Bodeť by byly. Jsou již rozkradené.
MUDr. František Hegar
Paní Emmerová používá slovník z období hluboké totality, „hledání vnitřních rezerv“, takovou kravinu jsem již dlouho neslyšel. Kde hledá stát „vnitřní rezervy“. Vždyť soukromí lékaři žijí pouze z podstaty a nemocnice na dluh, protože práce se platit dle naší vlády nemusí, ale za léky a materiál se mohou zaplatit jakékoliv částky, kde to žijeme? KOCOURKOV!!!!!
MUDr. Jiří Wicherek
Hmmm, když lékaři žádají úpravu ceny jejich práce v poměru k ostatním srovnatelným profesím obvyklým v zemích na západ od nás, dostane se jim odpovědi: „Ano, vaše práce je léta (chronicky) podhodnocena, ale nejsou peníze.
Odpověď by ovšem, dle reálné skutečnosti měla znít: „Pro Vás nejsou peníze.“ Neb, jak jest z článku patrno, peníze jsou, pravda, jen někdy, jen pro někoho…