Liberec - Mohl by ale pracovat jako zaměstnanec u jiného lékaře.
Uvedl to vedoucí odboru zdravotnictví na krajském úřadu Jiří Benedikt. Šnajdr řekl, že nikoho ze svých pacientů ke sponzorským darům nenutil.
„Pouze jsem jim vysvětloval, že bez jejich pomoci budu muset ordinaci uzavřít. Všechny pacienty ošetřuji stejně pečlivě, ať už mi příspěvek poskytli, nebo ne,“ uvedl. Peníze prý dostal asi od 20 procent ze 1350 pacientů. Někteří mu dali méně než 1500 Kč, někteří více.
Někteří pacienti si ale na krajském úřadu stěžovali, že museli Šnajdrovi podepsat darovací smlouvu na 1500 korun, nebo by je přestal ošetřovat. „Pokud se něco takového opravdu stalo, tak lékař porušil zákon,“ uvedl Benedikt. Podle Benedikta vybíral Šnajdr peníze od pacientů na provoz ordinace již loni.
„Od každého chce stejnou sumu. Když jsem se zdráhala zaplatit, tak mi řekl, že si mohu vzít zdravotní dokumentaci a jít jinam,“ řekla Deníku jedna ze Šnajdrových pacientek. Pak lékaři 1500 korun raději zaplatila. Pacientka také viděla, jak Šnajdrovi dali celkem 3000 korun dva manželé v důchodovém věku. „Báli se hledat nového lékaře,“ vysvětlila pacientka. Nedostatek praktických lékařů se začíná projevovat v celém Česku.
Správní řízení proti Šnajdrovi začalo minulý týden a skončí ještě v dubnu. Lékař se přišel na krajský úřad podívat do spisu. Kdyby mu krajský úřad registraci odebral, může se odvolat k ministerstvu zdravotnictví.
„Se stížnostmi na vybírání peněz od pacientů v tak velkém měřítku jsme se ještě nesetkali. V minulosti si lékaři nechali od pacientů zaplatit výkony hrazené zdravotními pojišťovnami. Šlo však o jednotlivé případy a většinou vznikly omylem,“ upozornil Benedikt.
Místopředseda republikového Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek konstatoval, že lékaři dary od pacientů přijímat mohou. Nesmí ale ani naznačit, že pacientům poskytnou horší péči, pokud od nich příspěvky neobdrží.
„Praktičtí lékaři jsou pod ekonomickým tlakem a o udržení svých ordinací bojují často velmi těžce. V jejich jednání ovšem nemůže být ani stopa po tlaku na dary od pacientů,“ podotkl Jelínek.
Peníze na provoz svých ordinací získávají praktičtí lékaři od zdravotních pojišťoven a je v rozporu se zákonem i s dobrými mravy, aby chtěli další příspěvky od svých pacientů, uvedl viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek. „Někteří pacienti by dávali lékařům peníze jen kvůli strachu, aby se o ně po odmítnutí příspěvku nezačali hůře starat,“ dodal.
ČTK