Praha - Tvrdí to alespoň předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.
Provádění testů znemožňuje ministerská vyhláška, podle níž jsou lékaři za péči placeni. Mají na léky a laboratorní vyšetření limity, pokud je překročí, platí je ze své kapsy. „Doktoři se začínají bát tyto testy psát,“ dodala Cabrnochová.
Francie - odstrašující příklad
Podle lékařky hrozí, že se Česko dostane do situace jako Francie, kde kvůli rezistenci na pneumokoky musí lékaři děti proti pneumokokovým infekcím očkovat. „Situace v Česku v porovnání s Francií je zatím lepší, nicméně i tady zaznamenáváme nárůst rezistence vůči některým antibiotikům.
Současný stav vede podle ní k tomu, že již dnes musíme užívat v některých případech účinnější a silnější antibiotika. „Rodiče by měli vědět, že většina banálních onemocnění je virového původu, na ně antibiotika neúčinkují.“
Penicilin je k dostání pro ty nejmenší děti ve formě sirupu, pro větší děti, které již dokáží spolknout prášek, ve formě pilulek. Nově se v lékárnách objevila antibiotika v brčku. Tekutina protéká granulemi s obsahem léku, takže s oblíbeným nápojem vypije dítě i lék. Rodiče doplatí na tuto formu zhruba 100 korun.
Za zvýšenou rezistenci ale nemohou jen rodiče a pediatři. Podle mikrobiologa Filipa Prusíka z Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zvyšuje rezistenci masivní užívání antibiotik i ve velkochovech. Veterináři je dávají zvířatům pro lepší přírůstek hmotnosti, stopy léku se tak dostávají do potravy.
U nás na předpis, jinde volně dostupné
Antibiotika jsou v Česku pouze na recept, to brání, aby jich pacienti zneužívali. V některých zemích, například v Mexiku, se však dají koupit volně. Nárůst odolnosti bakteriálních kmenů vůči antibiotikům zvyšuje podle odborníků i to, když pacient dostane nízkou dávku léku, dělá mezi dávkami delší intervaly či užívá lék nepravidelně. Hladina léku příliš klesne, bakterie si na lék zvyknou a už na ně nepůsobí.
Aktuálně.cz