Operace se konala v srpnu, nemocnice ale informace o ní zveřejnila až dnes, kdy má za sebou pacient vyšetření po měsíci od zákroku. Nemocný měl formu rakoviny plic, která se nedá běžným způsobem odstranit, uvedl ředitel nemocnice Na Bulovce Petr Zajíc. Lékaři proto využili málo rozšířený přístroj NanoKnife, který postupně nachází své uplatnění při léčbě některých typů nádorů.
Při operaci se nádor neodstraňuje, ale je vystaven elektrickému poli. Nádorové buňky začnou postupně odumírat, až zmizí úplně. „Elektrické pole v podstatě obalí nádor a způsobí asi po 10 minutách nezvratné porušení buněčných membrán. Velmi zajímavé přitom je, že při výkonu nejsou poškozeny cévy, nervy, mízovod a podobně v okolí nádoru,“ uvedl přednosta chirurgické kliniky nemocnice Jan Fanta.
Po operaci byl pacient propuštěn domů, nyní je v pořádku. „Na kontrolním CT vyšetření měsíc po operaci je patrné místo, odkud nádor vyrůstal, ale samotný nádor až na otisk v místě původu zmizel,“ upřesnil mluvčí Hofmann.
Přístroj NanoKnife byl k operacím využívajícím stejnou metodu léčby úspěšně vyzkoušen v červenci u několika pacientů s nádory jater a slinivky břišní ve fakultních nemocnicích v Praze a v Plzni. „Jedná se o alternativní způsob léčby zhoubných nádorů, který zatím zůstává rezervovaný jen pro vybrané pacienty. Metoda se nicméně jeví jako nadějná,“ dodal Fanta.