Kvůli okolnostem vzniku nové fakulty odstoupili členové pracovní skupiny, kterou si pro obor lékařství zřídila akreditační komise. Ostravská univerzita ale pokračuje s přípravou.
Podle LN akreditační komise schválila zřízení fakulty a zahájení výuky lékařů i přes protesty odborníků, kteří se k něm vyjadřovali. „Nepřesvědčili nás především o tom, že výuku mají dostatečně garantovanou odborníky,“ řekla novinám nyní už bývalá členka pracovní skupiny Anna Vašků.
Na olomoucké lékařské fakultě dokonce nevylučují v souvislosti s Ostravou porušení etických principů. Členové lékařské komory je prý upozornili, že kopie některých podkladů pro výuku jsou téměř totožné s olomouckými.
Předsedové akademických senátů všech sedmi lékařských fakult v Česku podepsali prohlášení, podle něhož fakta v rezignačním dopise dovolují pochybovat o plné objektivitě akreditačního procesu.
Ostravská univerzita ale pokračuje s přípravou a rektor Jiří Močkoř si myslí, že hlavním důvodem odporu proti vzniku nové fakulty je řevnivost ostatních.
„Nějaká venkovská univerzita vstoupila do výsostného území těch tradičních - a prosadila se,“ dodal Močkoř. Ostravská univerzita vypisuje přijímací řízení a podle Močkoře má sedm set přihlášek, brát však bude maximálně sto studentů.
Akreditační komise před udělením souhlasu dlouho váhala a kritizovala předložené seznamy učitelů nové fakulty. Podle ní byli často příliš staří, nerozvíjející vědeckou činnost nebo nepřipadalo v úvahu, aby vedli výuku v Ostravě a současně řídili špičková pracoviště v Praze.
Předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková souhlas zdůvodnila mimořádným dozorem nad výukou budoucích lékařů. „Akreditaci udělili pouze na čtyři roky. I to je ale podle protestujících netypické: sama výuka lékařů totiž trvá šest let,“ píší LN.
O tom, že Ostravská univerzita získala akreditaci oboru všeobecné lékařství informovala ČTK v polovině letošního dubna. Podle tehdejší informace se tak současná fakulta zdravotnických studií změní na plnohodnotnou lékařskou fakultu a první studenti nastoupí už na podzim. Podle rektora předcházely akreditaci rozsáhlé přípravy včetně dohod s ostravskou fakultní nemocnicí, která doposud neměla přímou vazbu na univerzitní pracoviště.
Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) v dubnu řekl, že získání akreditace nebylo jednoduché. „Museli jsme to prosazovat proti odporu řady etablovaných univerzit, které to vnímaly jako konkurenci. Prosazovali jsme to proti byrokracii v Praze, která nám tady dlouhodobě nepřeje,“ podotkl Kajnar.
Dosavadní fakulta zdravotnických studií v Ostravě má přibližně 1600 studentů a připravuje odborníky například pro nukleární medicínu, ochranu veřejného zdraví či rychlou záchrannou službu. Mezi její absolventy patří také zdravotní sestry, porodní asistentky nebo fyzioterapeuti a laboranti.