Lékaři nesmějí od pacientů vybírat peníze

9. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékaři nemohou od pacientů vybírat peníze v hotovosti za ošetření, které je hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění. "Je to protizákonné, a i když lékaři mají finanční potíže, kdy zdravotní pojišťovny jim platí značně pozdě, nesmějí od pacientů vybírat přímé platby," zdůraznila ministryně zdravotnictví Emmerová...


Týká se to péče, která je hrazena ze zdravotního pojištění, tedy téměř veškeré

Lékaři nemohou od pacientů vybírat peníze v hotovosti za ošetření, které je hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění, řekla ve čtvrtek Milada Emmerová, ministryně zdravotnictví.

„Je to protizákonné, a i když lékaři mají finanční potíže, kdy zdravotní pojišťovny jim platí značně pozdě, nesmějí od pacientů vybírat přímé platby,“ zdůraznila ministryně.

Reagovala tak na názory některých lékařů, že pokud zdravotní pojišťovny budou prodlužovat lhůty splatnosti, začnou v ordinacích vybírat od pacientů platbu v hotovosti.

„V praxi by to vypadalo tak, že by pacient dostal účtenku, s níž by pak šel do zdravotní pojišťovny a ta by mu měla účet proplatit,“ řekl David Rath, prezident České lékařské komory.

I on ale zároveň přiznal, že je to protizákonné, a neuměl říci, zda k tomu lékaři sáhnou nebo ne. „Chceme hrozbou donutit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a další, aby platily ve lhůtách, které jim ukládá zákon, tedy dvacet dní po odevzdání faktur,“ řekl Rath.

Pokladenský systém v Česku neexistuje

Platba v hotovosti u lékaře by znamenala tzv. pokladenský systém, který v ČR není uzákoněn. „Pokud by lékaři k němu přistoupili, mohlo by to znamenat vážné porušení smluvního vztahu se zdravotní pojišťovnou a mohl by to být i důvod k rozvázání smluvního vztahu,“ řekl Jiří Suttner, mluvčí VZP.

Pokladenský systém by znamenal změnu veškerých zdravotních zákonů a to je nereálné. Lékaři si podle odborníků na zdravotnictví velice rozmyslí, zda začnou vybírat.

Vždy je jim milejší smlouva se zdravotní pojišťovnou, kde sice dostanou peníze s určitým zpožděním, ale mají je jisté, než rozvázat smlouvu s pojišťovnou, stát se skutečným soukromým lékařem a vybírat od pacientů platby v hotovosti.

Ne každý by měl peníze na takové ošetření, zvlášť když ví, že mu ho nikdo neproplatí. Většina lékařů by se tak mohla dostat do skutečných existenčních potíží, protože by neměla pacienty.

„Chápu jejich slova jako hrozbu, ale nic víc. Je neuskutečnitelná,“ informovala ministryně Emmerová. Jestliže Všeobecná zdravotní pojišťovna nezlepší svou platební schopnost do osmi týdnů, chtějí lékaři, aby ministerstvo zdravotnictví uvalilo na VZP nucenou správu a vyměnilo ředitelku této pojišťovny.

Kritika i od premiéra

Opožďování plateb od pojišťoven ostře kritizoval i premiér Jiří Paroubek. Označil ho za „skandální“ a chce se v září s vedením pojišťoven sejít a hledat cesty k nápravě.

Zároveň vyzval zdravotní pojišťovny, ministerstvo, nemocnice, odbory i profesní lékařské organizace k úsporám. „Všichni k tomu musejí hledat cesty. Systém je chybně nastaven patnáct let a nedokáži s ním za čtrnáct dní udělat žádné zázraky,“ řekl Paroubek.

Václav Pergl,

Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Richard Irgl

Zajímavá informace pro pana Suttnera z VZP - smlouvy jsou již dávno porušeny a to závažným způsobem z VZP pro neplacení závazků a tudíž jsou již nyní právně neplatné a pro lékaře nemohou proto být ostatní smluvní ujednání nadále závazná.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?