Reforma zdravotnictví, kterou chystá ministr Leoš Heger (TOP 09), má jasnou podporu České lékařské komory(ČLK). Šéfovi resortu to alespoň potvrdili delegáti víkendového sjezdu stavovské organizace. Podporu má i sám ministr, lékaři se shodli na tom, že jeho odvolání by kritické situaci ve zdravotnictví rozhodně nepomohlo.
Lékaři tak reagovali na skutečnost, že Heger čelí kritice spolustraníků i koaličních partnerů kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reforem. Ministr jim za projev důvěry sice neslíbil okamžité navýšení mezd, o které lékaři intenzivně usilují, vzkázal ale, že se pokusí lékařům navýšení mezd přislíbit alespoň do budoucnosti.
Chce dosáhnout toho, aby se zdravotnictvím zabývala vládní koalice a ve středu míří na premiérem Petrem Nečasem.
„Byl by potřeba signál, že se stát do budoucna hodlá o zdravotnictví starat a neodsouvat ho jako prioritu. Budu chtít, aby se diskutovalo o tom, jestli nejsou výhledové rezervy pro rok 2012,“ uvedl Heger.
Příjmy lékařů jsou rizikové
Heger připustil, že pokud 7000 z 16.000 nemocničních lékařů, kteří jsou připraveni kvůli nespokojenosti s platy podat na konci roku výpověď, ji skutečně podá, situace bude kritická.
Potvrdil, že právě příjmy lékařů pokládá za rizikové. Jednal opakovaně s mladými lékaři a odboráři a pochopil prý, že výhružky o odchodu myslí opravdu vážně. Přesto doufá, že tak velký počet lékařů neodejde.
Komora nabídla pomoc při tvorbě nových zákonů
ČLK v usnesení zásadně odmítla, aby se základem reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla Hegerovi pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Požaduje vytvoření dohodovacího řízení o úhradových standardech za účasti ČLK s cílem vytvořit prostor pro komerční připojištění. Heger rovněž delegátům sdělil, že navrhuje prodloužit platnost Janotova balíčku o rok, i příští rok by tedy byly úředním rozhodnutím sníženy o sedm procent ceny léků, pojišťovny by ušetřily.
Ministr připravil novelu zákona, která by umožnil slučování zdravotních pojišťoven a zrychlil vstup levnějších generických léků na trh. Do novely zkusí ministr zapracovat i změnu poplatku za položku na receptu. Novela by zvýšila poplatek v nemocnici z 60 na sto korun a umožnila pacientům připlácet si nejprve na dražší materiál, pak i na dražší léčebný výkon.