Komentář čtenáře Zdraví.Euro.cz
I když možná vedle odměn manažerů monopolního ČEZu je to jen takové lepší manažerské kapesné.
Paní Ing. Musílková, bývalá ředitelka VZP, si podle daných kritérií odměnu zasloužila. Jaká to byla kriteria? Snížit počet zdravotnických zařízení, se kterými má VZP smlouvu, zavést lepší organizaci a zvýšit výrazně příjmy VZP.
Záhadné důvody rozvázání smluv
Mluvčí pojišťovny Jana Víšková veřejnosti sdělila, že podle nezávislé právní agentury byla bývalá paní ředitelka VZP v prvních dvou hodnocených kritériích úspěšná, ve třetím ne. Ano, všichni víme, že pojišťovna šla za jejího vedení do červených čísel.
Nikdy jsem neviděl statistiku, a je to možná mojí neznalostí, s kolika zdravotnickými zařízeními VZP rozvázala smlouvu, a hodně by mě zajímalo, z jakých to bylo důvodů. Jestli má VZP nyní lepší organizaci, nedovedu posoudit. Osobně jsem nic nezaznamenal.
Pan ředitel Horák bude jistě také chtít odměnu. Nakonec, kdo by nechtěl. Jenže kritéria budou údajně trochu jiná. Bude dáván větší důraz na finanční stabilitu pojišťovny a na splnění finančních cílů. Tedy na to, v čem vrcholná manažerka Ing. Musílková selhala.
Odměna podle navýšení příjmů
Co to znamená pro nás řadové lékaře? To znamená, že VZP se bude snažit, aby měla více peněz, a za to bude dr. Horák také odměňován. To je nakonec normální postup ve všech obchodních společnostech. Generální ředitel je odměňován za lepší hospodářské výsledky firmy, za horší nic nedostane nebo je odvolán.
Jenže VZP není normální obchodní firma. Je přerozdělovnou zdravotní daně a jejím cílem by mělo být, aby tyto vybrané peníze byly řádně využity, ne aby maximalizovala svůj zisk. To je ta šedivá teorie.
Možnosti zvýšení výběru zdravotní daně jsou omezeny, žádná větší změna k lepšímu se nedá očekávat. Spíše je vidět snaha vlády toky peněz do zdravotnictví ještě více přiškrtit. Takže zbývá jenom omezování výdajů pojišťovny.
Tím jsme u prvního hodnotícího kriteria, snížení zdravotnických zařízení, se kterými má VZP smlouvu. Z této věty jde na mě strach.
Nebál bych se, kdyby do sítě zdravotnických zařízení mluvilo více subjektů, ministerstvo, samospráva, občané apod. Jenže o tom, jestli nějaké zdravotnické zařízení bude nebo nebude mít smlouvu a tedy bude-li nebo nebude-li vůbec existovat, rozhoduje pouze a jen VZP. S kým nechce, s tím smlouvu neuzavře a není dovolání.
Jaký je vlastně sen zdravotní pojišťovny?
Mít platící zdravé klienty. Všechny peníze dovnitř, žádné ven. Úplně nejzlatější jsou pacienti, kteří platí řádné svoji zdravotní daň, ale nejsou registrování u žádného praktického lékaře a žádnou lékařskou pomoc nevyžadují. Při revizi své ordinace jsem takových zjistil pět.
Tedy, když velmi hrubě spočítám 5000 praktických lékařů krát 5 neregistrovaných pacientů, vyjde mi 25 tisíc pacientů, kteří odvádí zdravotnickou daň, ale za něž zdravotní pojišťovny neplatí žádnému praktickému lékaři kapitaci.
Pokud vezmeme kapitaci 36 Kč a vynásobíme dvacetipěti tisíci, dostaneme 900 tisíc Kč neproplacené kapitace. No, při těch malých cenách kapitace a těch sumách, co se ve zdravotnictví točí, jde vlastně o nic.
Jeden praktický lékař přijde měsíčně asi o dvě stovky příjmu.
Pokud už je pacient zdravotnickým zařízením podchycen a VZP na tom bude chtít být finančně lépe, bude muset omezovat své výdaje vůči zdravotnickým zařízením.
Pokud omezí plýtvání, tak je to dobře, ale bojím se, že se také bude omezovat zdravotnická péče, a to už není dobrá zpráva. Rozhodně ne pro lékaře a pacienty.
Mám pro vás, kolegové lékaři, takový konstruktivní návrh. Složme se dohromady a zaplaťme řediteli Horákovi větší finanční částku, než by dělala ta jeho odměna za dosažené hospodářské výsledky.
Třeba potom budou moci zdravotnická zařízení trochu volněji dýchat a dostanou peníze, které nepotřebují na to, aby si lékaři koupili nová auta a nové baráky, ale na zlepšení vybavení svých ordinací a na zkvalitnění zdravotnické péče.
MUDr. Petr Bouzek, www.Zdravi.Euro.cz
autor je praktický lékař