Lidé, kteří se léčí z popálenin, tradičně podstupují řadu operací, při nimž jim lékaři odnímají a opětovně implantují kožní štěpy. Tato procedura je bolestivá a zanechává za sebou jizvy. Do současné doby se objevila řada léčebných postupů, včetně nástřiku kůže „ve spreji“. Nicméně náklady a různá vhodnost léčby znamená, že kožní štěpy zůstávají hlavní možností pro řadu pacientů.
John Greenwood z královské nemocnice v Adelaide, který je metropolí australského státu Jižní Austrálie, označil svou metodu za levnější než současné způsoby.
„Pokud dostaneme cenu dostatečně nízko, můžeme ji používat kdekoli. To je to, co chci za sebou zanechat - dědictví léčby pacientů s popáleninami v chudých zemích,“ řekl Greenwood.
Jeho metoda zahrnuje dvě fáze. Na popálenou pokožku lékaři nanesou biologicky odbouratelnou umělou kůži, zatímco se nová kůže bude pěstovat v laboratoři. Narozdíl od běžných kožních štěpů, které vyžadují velké plochy kůže, si tato technika vystačí se štěpem o velikosti 10 centimetrů čtverečních.
Greenwood v současné době bezpečnost umělé pokožky testuje na prasatech a doufá, že klinické testy s pacientami brzy začnou.