Zákrokem lékaři léčili prvního pacienta, jako první v ČR použili moderní nikltitanový implantát. Na operaci čekají další dva lidé a ročně by ji mohlo absolvovat 40 až 50 kardiaků, záležet však bude na úhradách od zdravotních pojišťoven, řekli zástupci nemocnice.
Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Každý rok zasáhne zhruba 35.000 lidí, nejčastěji starší 65 let. Místo, které lékaři při novém zákroku ošetřují, je zodpovědné za 90 procent vzniku všech mozkových mrtvic.
Podle Petra Kaly, vedoucího lékaře kardiologické kliniky, vyjde zákrok asi na 100.000 korun. Vhodný je pro pacienty, kteří mají chronickou fibrilaci síní. „To znamená, že srdíčko nepumpuje krev, jak má,“ popsal. V takzvaném oušku levé síně se méně vyměňuje krev a může tam vzniknout sraženina. Problém nastává, když se dostane do krevního oběhu.
Při miniinvazivní operaci lékaři ouško uzavřou speciálním uzávěrem. Do srdce ho dostanou přes katetr vpichem v oblasti třísel. Pacient je při operaci při vědomí, na sále stráví asi hodinu a půl, zákrok samotný trvá kolem 15 minut.
Podle Kaly by byl zákrok vhodný pro 70 procent pacientů s fibrilací síní, kvůli finanční náročnosti se však nejspíš bude provádět jen u lidí, kteří nesnesou léčbu medikamenty zacílenou na ředění krve.
Jindřich Špinar z interní kardiologické kliniky řekl, že zavádění zákroku do běžné praxe si vyžádá ještě dlouhé jednání s ekonomy a zdravotními pojišťovnami. „Kdyby se podařilo zabránit cévním mozkovým příhodám, ekonomický přínos to mít bude. Ale náklady (zákroku) jsou také vysoké,“ uvedl. L
ékař Martin Poloczek dodal, že z průzkumů v cizině vychází preventivní zákrok jako ekonomicky výhodný. „Ale finanční situace v ČR je jiná,“ dodal. Upřesnil, že cévní mozková příhoda má vážné následky pro 30 procent lidí, které postihne, ti skončí jako invalidé. Zbývajících 70 procent se vyléčí, mrtvice je však může postihnout znovu.
Pacientů s fibrilací síní je u lidí nad 65 let šest procent. Počet nemocných každým rokem roste. Riziko cévní mozkové příhody je nejvyšší u těch, kteří mají zároveň například vysoký krevní tlak, cukrovku, sníženou výkonnost srdce i srdeční selhání.