Lékaři v IKEM provedli první řetězovou transplantaci ledvin v ČR

8. 11. 2012 8:14
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékaři Transplantcentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) připravili a provedli první řetězovou transplantaci ledvin od živých dárců v ČR. IKEM to uvedl v pozvánce na čtvrteční tiskovou konferenci, kde zveřejní podrobnosti.


Zorganizovat řetězovou transplantaci je mimořádně náročné. „Musí se vytvořit registr lidí, u kterých se uvažuje, že by toto šlo provést. A náročné je samozřejmě i to, že všechny operace se musí provádět současně. Tedy v jeden den a na více operačních sálech,“ řekl serveru idnes.cz Vladimír Mejzlík, vedoucí transplantačního oddělení brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

Do řetězové transplantace se podle webu mohou zapojit páry, obvykle příbuzenské či partnerské, kde jeden potřebuje ledvinu a druhý mu ji chce darovat. Operaci však v cestě stojí jejich rozdílné krevní skupiny. Pak naději skýtá nalezení další dvojice s nemocným, jež si vzájemně v dárcovství rovněž nemůže pomoci. A v případě, kdy se při sérii operací v jednu chvíli propojí tři a více párů, se hovoří o řetězové transplantaci.

Podle serveru Tn.cz týmy Transplantcentra IKEM historicky první řetězovou transplantaci ledvin v Česku provedly dnes.

Jednotlivé transplantace ledviny dnes patří k nejrozšířenějším a také nejúspěšnějším operacím svého druhu, nový orgán v průměru funguje více než deset let. Ve světě se první úspěšné pokusy objevily v polovině 50. let. V tehdejším Československu náročnou operaci poprvé zvládli 23. listopadu 1961 lékaři v královéhradecké nemocnici, jejich nesporný úspěch ale tehdy poněkud kalila skutečnost, že pacientka zemřela po dvou týdnech.

Skutečně úspěšná transplantace ledviny se tak podařila až o necelých pět let později lékařům právě v IKEM. Pacient s novým orgánem (také od matky) žil ještě tři roky. Nyní se tedy v Česku poprvé uskutečnila i řetězová transplantace tohoto orgánu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?