LNa mimořádném jednání zastupitelstva Ústeckého kraje to řekl předseda představenstva společnosti Petr Benda. Reakci zástupců lékařských odborů ČTK zjišťuje.
Společnost by potřebovala na slibované zvýšení platů o 5000 až 8000 korun asi 96 milionů korun. Krajská zdravotní ale předpokládá, že od pojišťoven po změně vyhlášky získá jen asi 83 milionů korun na rok. „Lékaři nepřijdou ani o korunu z toho, kolik Krajské zdravotní pošlou zdravotní pojišťovny. Rozdělíme přesně tolik, kolik dostaneme, ať už to bude částka nižší, nebo vyšší,“ řekl dnes zastupitelstvu Benda.
Zvýšení platů podle něj lékaři na svých výplatních páskách pocítí nejspíš v květnu, tedy ve výplatě za duben. Průměrná mzda lékaře v pěti nemocnicích Krajské zdravotní je 50.000 korun.
Podle vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu Petra Severy letos kvůli nově nastavené vyhlášce klesnou reálné příjmy nemocnic na úroveň 98 procent úhrad z roku 2009. Problémy podle něj nové nastavení způsobí u financování platů lékařů Zdravotnické záchranné služby (ZZS). „U ZZS je podíl financování asi 40 procent z pojišťoven a 60 procent z rozpočtu kraje Ústeckého kraje,“ popsal Severa. Roční náklady na jednu posádku záchranky jsou podle něj čtyři až pět milionů korun.
Zvýšení platů si vymohli lékaři akcí Děkujeme, odcházíme, kdy hrozili odchodem za prací do zahraničí. V nemocnicích v Ústeckém kraji jich nakonec ke konci února svoje místa opustilo 14 ze 119, kteří původně výpovědi podali.