Nemocnice se totiž snaží přesvědčit zdravotníky, aby podepsali nové kolektivní smlouvy. Lékaři však dál trvají na zvyšování platů.
Lékař Miloslav Pirkl má za sebou sedmadvacetihodinovou službu a před sebou šestihodinovou ambulanci. Patří mezi 314 lékařů pardubické nemocnice, která ročně ošetří 385 tisíc pacientů. Vedení nemocnice doufá, že se vyhne protestům a personální krizi a že zdravotníci přistoupí na návrh nové kolektivní smlouvy. Někteří se totiž loni zapojili do akce Děkujeme, odcházíme a požadují slíbené pracovní podmínky.
Zdravotníci se cítí obelháni, slíbeného navýšení mezd o 10 procent se totiž nedočkali. „Musím se přiznat, že jsme postojem pana ministra velmi zklamáni a rozčarováni,“ komentoval Martin Kubrycht, předseda Lékařského odborového klubu v Pardubicích. „Pokud by se nějakým výraznějším způsobem měly zvedat platy, bylo by to přirozeně na úkor pacientů,“ reagoval mluvčí MZ ČR Vlastimil Sršeň.
Krajské nemocnice loni zdravotníkům částečně dorovnaly platy, v rámci úspor ale požadují ještě více práce. I proto zatím lékaři s podpisem kolektivní smlouvy váhají. „Nedovedu si představit, že bychom byli schopni v této chvíli slíbit jakýkoliv nárůst mezd,“ řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice.
„Pokud si člověk o to, co mu někdo slíbil, neřekne rázně, vždycky budou nějaké výmluvy, proč to nejde,“ řekl Kubrycht. Pardubický lékařský oborový klub zároveň připustil, že zdravotníci budou protestovat i příští rok – tedy pokud ministerstvo zdravotnictví nesplní sliby.