„Transformace nemocnic v obchodní společnosti je nevyzkoušený experiment, který ohrožuje dostupnost a kvalitu poskytované péče a zároveň představuje velké nebezpečí pro zaměstnance i pro soukromé lékaře. Může navíc způsobit rozpad sítě nemocnic,“ sdělil Právu šéf LOK-SČL Milan Kubek.
Jak dodal, obchodní společnosti se musí orientovat na tvorbu zisku a budou tedy bez ohledu na potřeby občanů omezovat poskytování nelukrativní péče.
„V honbě za ziskem budou nemocniceobchodní společnosti rozšiřovat nabídku lépe placených ambulantních služeb. Nemocnice mohou své ambulance obsazovat nekvalifikovanými lékaři, kteří budou ochotní pracovat za nízké mzdy. Tato nekalá konkurence poškodí soukromé lékaře, kteří budou sice poskytovat kvalifikovanější péči, ale protože budou pro pojišťovny dražší, mohou přijít o smlouvy a zkrachovat. V konečném důsledku se i toto obrátí proti pacientům,“ nastínil možný vývoj Kubek.
Upozornil zároveň, že obchodní společnosti mohou zkrachovat. Podle Kubka ve vyspělých evropských zemích, ale i v USA funguje drtivá většina nemocnic jako neziskové organizace.
„Proč se mají občané ČR stát znovu obětí hledání takzvaných třetích cest,“ ptá se Kubek.
Odejdou do zahraničí?
Lékaři mají i obavu z možného snížení platů zdravotníků, což by mohlo způsobit jejich odchod do zahraničí nebo do státních zařízení.
„Díky tomu, že obchodní společnosti nemusí respektovat státní tarifní tabulky, jsou platy v privatizovaných nemocnicích u lékařů nižší o 11 procent a u zdravotních sester o 19 procent ve srovnání se státními nemocnicemi,“ upozorňuje Kubek.
Jako příklad uvádí Královéhradecký kraj, který vytvořil z bývalých okresních nemocnic holding akciových společností.
„A zatímco ve Fakultní nemocnici Hradec Králové byl v loňském roce průměrný plat lékařů 45 846 Kč, tak průměrná mzda doktorů v holdingu byla pouhých 32 176 Kč, tedy o neskutečných 13 671 korun nižší,“ dodává Kubek.
V současnosti je v Poslanecké sněmovně projednáván návrh zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních, který předložilo 105 poslanců z ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US.
Tento zákon by měl zachovat základní síť nemocnic fungujících na neziskovém principu, které by nesměly poskytovat ambulantní péči, pokud je tato v dané oblasti již zajištěná. Tato lůžková zařízení by zároveň musela své zaměstnance odměňovat podle zákona 143/92 Sb. o platu.
Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů připravil petici občanů na podporu přijetí tohoto zákona. Text petice spolu s návrhem dotyčného zákona a dalšími informacemi naleznete na webových stránkách www.lok-scl.cz.
Hana Kadečková, Právo