Odborníci to uvedli na tiskové konference pořádané ke Dni karcinomu prostaty.
Významnou roli ve včasném zjištění karcinomu prostaty u pacienta může podle lékařů sehrát blízká žena, které na muži záleží. Muži totiž z obav či studu k lékaři dobrovolně nejdou.
V zemích Evropské unie bylo loni 346.000 nových případů karcinomu prostaty a odborníci očekávají, že jejich počet v příštích letech poroste. V Evropě jsou nyní více než tři miliony pacientů s touto nemocí. Tento trend se týká i ČR. V Česku jde o třetí nejčastější příčinu úmrtí muže na zhoubný nádor. Stárnutí mužské populace tento stav ještě zhorší. Karcinom prostaty představuje významný medicínský, společenský a ve svých dopadech i ekonomický problém.
Nové diagnostické metody a změny v přístupu k této nemoci znamenají, že stále více případů je odhaleno v raném stádiu, kdy je léčba účinnější. Vědecké studie prokázaly, že má smysl diagnostikovat onemocnění v časném stadiu a definitivně ho vyléčit. Když se tak nestane, karcinom pacienta ohrozí na životě. Prevence představuje jedinou spolehlivou a trvalou kontrolu nad nádorem.
Zhoubné nádory prostaty se totiž mohou rozšířit do dalších částí těla. U mnoha mužů se rakovina prostaty rozvíjí pomalu a nezpůsobuje žádné potíže až do doby, než se rozšíří mimo prostatu. Proto je důležité odhalit nádory prostaty v raném stadiu, vyhodnotit jejich agresivitu a začít s léčbou dříve, než se rakovina rozšíří.
Prevence, včasná diagnóza, léčba onemocnění ohraničeného na prostatu s nižším výskytem nežádoucích účinků a lepší schopnost kontroly pokročilého onemocnění jsou větší šancí na přežití, tvrdí odborníci.