kteří si nepřejí být kuřáky obtěžováni a poškozováni na zdraví.
„Vyzýváme vládu k rázným krokům, protože kouření je doslova epidemie a ničí zdraví lidí,“ řekl po jednání vědecké rady prezident komory doktor Milan Kubek.
Uvedl, že v důsledku kouření a nemocí, které způsobuje, v ČR ročně zemře asi 18 000 pacientů, z toho 8000 na nádorová onemocnění, 7000 na kardiovaskulární onemocnění, 2000 na respirační a 1000 na ostatní onemocnění.
Poškozuje i plod
„Už 26 let se ví, že i pasivní kouření poškozuje zdraví, ba dokonce i plod maminky-kuřačky,“ prohlásil docent Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v PrazePodolí.
Dodal, že děti kuřaček mají nižší hmotnost a bezprostředně po porodu i abstinenční příznaky, které se projevují především zvýšenou plačtivostí. Když žena plánuje rodinu a kouří, měla by nejméně tři měsíce před početím přestat kouřit.
Také profesor Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol tvrdí, že kouření se výrazně podepisuje na zdraví lidí. „Pětaosmdesát procent operovaných pacientů s plicním onemocněním jsou kuřáci.“
Ztráta ročně 80 miliard
Lékaři jsou proti rozšířenému názoru, že stát má z kouření obrovské zisky. „Opak je pravdou. Pokud se spočte léčba nemocí, úmrtí v důsledku kouření, nemocenská a další, je to ročně ztráta 80 miliard korun,“ prohlásil Kubek.
Pokud je nekuřák dvacet hodin týdně vystaven pasivnímu kouření, na 1,6krát stoupá riziko, že dostane infarkt myokardu ve srovnání s nekuřákem. Kouření navíc podle propočtů lékařů zkracuje život asi o sedm let.
Lékaři podpořili petici pro zákaz kouření na všech pracovištích, v přítomnosti osoby mladší 18 let a nekuřáků. Tu před časem vydal petiční výbor Sněmovny.
Právo