Lékárníci podali podnět zdravotním pojišťovnám kvůli poplatkům

15. 1. 2009 9:47
přidejte názor
Autor: Redakce
Podle právníků komory je v rozporu s legislativou to, že kraj hodlá hradit poplatky za pacienty z krajských peněz. Komora to podle Havlíčka považuje za nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování pravidel hospodářské soutěže...


Česká lékárnická komora dala ve středu podnět všem zdravotním pojišťovnám, aby se zabývaly nevybíráním regulačních poplatků v pěti nemocničních lékárnách v majetku Středočeského kraje.

Novinářům to řekl prezident komory Stanislav Havlíček. Za pacienty hradí regulační poplatky v těchto zařízeních od počátku roku kraj. Plní tak slib, se kterým sociální demokracie loni na podzim vyhrála krajské volby. Hejtman David Rath (ČSSD) trvá na tom, že hrazení poplatků krajem je plně v souladu s platným zákonem.

Podle právníků komory je v rozporu s legislativou to, že kraj hodlá hradit poplatky za pacienty z krajských peněz. Komora to podle Havlíčka považuje za nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování pravidel hospodářské soutěže.

„Ve skutečnosti se nejedná o dary pacientům, ale o porušování zákona, protože nemocnice má pouze příslib od kraje, že jí regulační poplatky uhradí,“ vysvětlil Havlíček.

Rath ale s poukazem na právní analýzy, jež má k dispozici, tvrdí, že je tento postup v pořádku. Poukázal na to, že zdravotní pojišťovny se v minulosti zabývaly i situací ve vrchlabské nemocnici, která také odpouští poplatky, a neshledaly na tomto postupu nic špatného.

„Je mně líto, že lékárnická komora nebere v úvahu rozhodnutí voličů a snaží se ho takto torpédovat nebo poškozovat. Neprospěje to jejímu dobrému obrazu u veřejnosti,“ řekl Rath ČTK. Dodal, že managementy krajských nemocnic by na rozdíl od lékárníků neměly vůli voličů ignorovat.

„Pokud by tak učinily, tak by si tím zpečetily svůj osud,“ uzavřel.

Kvůli nevybírání poplatků podaly už dříve stížnost antimonopolnímu úřadu Česká lékařská komora či největší lékárnický řetězec Dr.Max. Grémium majitelů lékáren se hodlá obrátit se stížností na Evropskou komisi.

„Kuriózním je uzavírání pouze ústních darovacích smluv, při němž pacient nic nedostává. V případě ústní darovací smlouvy musí být dar předán ihned fyzicky, jinak k uzavření smlouvy nedojde,“ doplnil právník komory Jaroslav Maršík.

Havlíček uvedl, že v pěti krajských lékárnách pracuje 16 lékárníků. Podle jejich informací stouply počty vydaných receptů v těchto zařízeních jen v prvním týdnu roku o 80 až 112 procent.

Komora podle Havlíčka doporučila lékárníkům, aby i při tomto náporu pacientů nezanedbávali svoji povinnost řádně poučit pacienta nejen o tom, že nemusejí hradit poplatek, ale hlavně o tom, jak správně užívat lék, který jim na recept vydají.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?